Aktualności, Giżycko
Wystartowało Mazury Air Show. Nad jeziorem Niegocin trwa największa tego typu impreza w Polsce
Po raz 19. mazurskie niebo opanowały samoloty. Największy show w Polsce odbywa się na wodzie i w powietrzu. Pierwsze statki powietrzne wylądowały na tafli jeziora Niegocin. Gościem Bliższych Spotkań był Stanisław Tołwiński, organizator imprezy.
Krzysztof Kaszubski: Mazury Air Show jest jedną z największych imprez lotniczych w kraju. Wieje 4 w sali Beauforta, ale to chyba nie przeszkodzi samolotom, które mają tutaj wylądować.
Stanisław Tołwiński: Ten wiatr nie przeszkadza. Skrzydeł nie trzeba będzie refować. Muszę przyznać, że pogoda jest znakomita. Nie jest za upalnie, nie jest za gorąco dla pilotów wykonujących akrobację. Dobrze się zapowiada, mam nadzieję, że będzie wielka frajda i dla pilotów i dla obserwujących. Mazury Air Show to największa w Polsce impreza lotnicza organizowana na wodzie i w powietrzu.
Krzysztof Kaszubski: Wodne samoloty będą lądowały na jeziorze i będzie można do nich prawie podpłynąć. Jednak dzisiaj na jeziorze Niegocin trzeba się mieć na baczności.
Stanisław Tołwiński: Wokół strefy pokazów jest strefa chroniona. To prostokąt 1000 na 400 metrów, ale wokół niego musi być 150 metrów wolnej przestrzeni, do której nie wolno się zbliżać. Warto podziwiać z daleka.
Oprócz atrakcji, które można zobaczyć na samym jeziorze oraz na plaży i w porcie, warto się wybrać do Kętrzyna. Na lotnisku Kętrzyn Wilamowo można podziwiać ekspozycję sprzętu lotniczego oraz spotkać się z ekspertami. Ponadto chętni będą mogli odbyć lot widokowy samolotem Cessna.
Jednym z najgłośniejszych pokazów będzie przelot odrzutowego myśliwca frontowego naszej armii MiG-29. Zobaczyć i usłyszeć go będzie można nad jeziorem Niegocin. Gratka dla miłośników lotnictwa jest o tyle wielka, że to najprawdopodobniej jedyny występ MiG-a 29 na cywilnych pokazach w tym roku.
Drugiego dnia zobaczymy największy zespół akrobacyjny polskich sił powietrznych „ORLIK”. Jego liderem od lat jest bardzo doświadczony pil. kpt. Dariusz Stachurski.
Grupa poszukiwawczo – ratownicza z Mińska Mazowieckiego – wojskowa jednostka Sił Powietrznych Polski przeznaczona do prowadzenia akcji w systemie narodowego ratownictwa lotniczego pomiędzy pokazami dynamicznymi będzie ze swoim śmigłowcem stacjonować na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.
Uwe Zimmermann, niemiecki pilot, uprawia latanie akrobacyjne hobbystycznie przyleci na Mazury Airshow swoim nowym, o połowę mocniejszym samolotem extra 300.
Litewski zespół akrobacyjny jest stałym gościem mazurskich pokazów. Samoloty, na których latają to radzieckie maszyny szkolne – Jakowlew Jak-50 i Jak-52. Litwini zaś słyną z nieprzeciętnej precyzji, z jaką wykonują swoje pokazy.
W pokazach udział weźmie też zespół znany jako para bliźniaczych wiatrakowców. W tym roku do zespołu dołącza kobieta – Barbara Amber na Xenonie 2 RST SP-XENU. To, co piloci, czyli Wiesław Jarzyna, Romuald Owedyk i wspomniana Basia wykonują w powietrzu, to balet połączony z corridą, a to wszystko w gęstej oprawie z dymu.
SKY MAGIC – Skoki spadochronowe są ich największą pasją, której oddają się od dawna.
Zobaczymy wodnosamolot Piper Pa-18. Grupa aż 3 wodnosamolotów SEAMAX M22 przyleci do nas z Włoch, z oddalonego o prawie 1’300 km w linii prostej jeziora Como, Jak 18 nr EM 005 oraz Lake Buccaneer LA-4-200 – czteromiejscowy, lekki, amerykański samolot ze śmigłem pchającym, zamontowanym nad kadłubem.
Odwiedzi nas również legendarny amerykański samolot transportowy, stworzony w 1935 roku na zamówienie American Airlines. DC-3
Posłuchaj rozmowy
Autor: K.Piasecka/ A. Podbielska
Redakcja: A.Socha/ A. Podbielska