Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Największe w Polsce i Europie pokazy lotnicze w Giżycku. Trwa Mazury Air Show 2018 [ZDJĘCIA]

Mazury Air Show 2018. Fot. P. Aksiuto

Przeloty nowoczesnych i zabytkowych samolotów, wodnopłaty lądujące na wodzie, akrobacje indywidualne i zespołowe w wykonaniu czołowych pilotów. To wszystko będą mogli obejrzeć widzowie w ten weekend podczas 20. edycji pokazów Mazury AirShow w Giżycku.

Według organizatorów z Aeroklubu Krainy Jezior, Mazury AirShow od innych pikników lotniczych odróżnia przede wszystkim niezwykła sceneria tej imprezy. Pokazy odbywają się nad jeziorem Niegocin w Giżycku. Można je oglądać zarówno z lądu, jak i z wody, czyli z pokładów żaglówek, łodzi i innego sprzętu wodnego. Tafla jeziora jest lądowiskiem dla maszyn, które rzadko goszczą na innych pokazach – wodnosamolotów, latających łodzi i samolotów-amfibii.

Jedna z największych atrakcji imprezy będą wodnosamoloty.

Takie maszyny lądowały tam już w okresie międzywojennym mówi pasjonat i historyk lotnictwa dr Robert Kempa z giżyckiego Centrum Promocji i Informacji Turystycznej

00:00 / 00:00

Poza pokazami nad Niegocinem udostępniona zostanie główna baza, z której startują samoloty – Lotnisko Kętrzyn Wilamowo. Można tam oglądać wystawy statyczne lotniczych maszyn lub skorzystać oferty lotu widokowego nad Krainą Wielkich Jezior. Organizatorzy zapowiedzieli udział najlepszych grup akrobacyjnych i pilotów z całej Europy. Publiczność będzie mogła zobaczyć niemal wszystkie rodzaje statków powietrznych: duże i małe samoloty, śmigłowce, wiatrakowce.

Na Mazury AirShow zaprezentują się m.in.: Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry i litewski Presidential Team ANBO, Wiatrakowce 57-y Team i skoczkowie z Sky Magic S3 WAT. Pojawi się sporo śmigłowców i wodnosamolotów z całego świata; niektóre, np. wodnosamolot FlyWhale Aircrafts – po raz pierwszy w Polsce.

Będą pokazowe przeloty nowoczesnych maszyn transportowych i wielozadaniowych. Będą też historyczne samoloty, w tym Catalina PBY – amerykańska patrolowa łódź latająca z czasów II wojny światowej i górnopłat J1B „Prząśniczka” – amatorska konstrukcja z epoki PRL.

Jak co roku nie zabraknie przedstawicieli Polskich Sił Powietrznych z wojskowym transportowym samolotem Lockheed C-130 Herkules, śmigłowcami MI-24 z 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim i W3 Sokół z 2. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Mińska Mazowieckiego.

Autor: PAP/P. Karpiszen

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Giżycko, Niegocin
Seria utonięć na Mazurach. 54-letni mężczyzna został odnaleziony 20 metrów od brzegu

54-letni mężczyzna utonął w jeziorze Kisajno. Na plażę wybrał się z synem. To druga taka tragedia w powiecie giżyckim w ostatnich dniach. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy...

Zamknij
RadioOlsztynTV