Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Wypłacono prawie 1,5 miliarda złotych z rodzinnego kapitału opiekuńczego
Ponad 1 miliard 140 milionów złotych trafiło do tej pory do rodzin w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego. w całej Polsce rodzice złożyli wnioski dla ponad 500 tysięcy dzieci
Oznacza to, że zdecydowana większość rodziców otrzymała już dodatkowe wsparcie. RKO to nawet 12 tysięcy złotych wsparcia dla rodzin na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Środki wypłacane są po 1000 zł miesięcznie przez rok lub w ratach po 500 zł przez dwa lata – to zależy od deklaracji rodziców.
Samo świadczenie nie podlega opodatkowaniu a jego wysokość nie zależy od dochodów rodziców. Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym przewiduje też dofinansowanie w wysokości do 400 złotych funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci do lat trzech, które nie są objęte kapitałem. To np. pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie.
Wnioski o dofinansowanie miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów można składać od 1 kwietnia. Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 70 procent rodziców złożyło już wniosek o to dofinansowanie. Zainteresowanie jest bardzo duże, a wniosek złożyło już 77 tysięcy uprawnionych. W tym roku, według szacunków ZUS, liczba dzieci objętych wsparciem ma wynieść co najmniej 110 tysięcy.
Dofinansowanie miejsc opieki nad maluchami weszło w życie 1 kwietnia, ale będzie wyrównane i rozliczone z kosztami poniesionymi przez rodziców od 1 stycznia tego roku.
Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko