Uchodźcy mogą się już starać o pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego
Uchodźcy z Ukrainy mogą już składać wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Formularz w języku ukraińskim dostępny jest na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
– Rodzice mogą otrzymać nawet do 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzic może zdecydować czy chce otrzymywać 500 złotych przez 24 miesiące, czy 1000 złotych przez 12 miesięcy
– informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.
Do złożenia wniosku niezbędny jest polski numer identyfikacyjny PESEL rodzica i dziecka, na które wnioskuje o świadczenie, adres e-mail, polski numer telefonu, a także numer rachunku bankowego w Polsce. Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy może być złożony wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.
O rodzinny kapitał opiekuńczy można ubiegać się od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesiąc, do końca miesiąca, w którym dziecko kończy rok. Jeśli wniosek zostanie złożony po miesiącu, w którym dziecko ukończy pierwszy rok życia, kapitał zostanie pomniejszony o 500 złotych za każdy miniony miesiąc od ukończenia przez dziecko 12 miesiąca
– wyjaśnia Anna Ilukiewicz.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i inne świadczenia z programu Rodzinna 500 Plus przysługują uchodźcy w o czasie przebywania z dziećmi w Polsce.
Autor: K. Kantor
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy