Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wybrano pamiątki regionu Warmii i Mazur 2024

Zestaw grzybiarza

Zestaw z konikiem, Jeziora Warmii i Mazur, czy Niezbędnik Kopernika – to tylko niektóre ze zwycięskich prac w konkursie na regionalną pamiątkę. Komisja oraz internauci mieli trudny wybór, ponieważ wpłynęło dużo bardzo propozycji.

Ideą corocznej inicjatywy, organizowanej przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, jest pozyskanie regionalnej pamiątki kojarzącej się z walorami naszego województwa. Ma ona symbolizować kulturę regionu, jego tradycje i zwyczaje, a także przywoływać miłe wspomnienia z pobytu na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz zachęcać do ponownych odwiedzin.

Mamy przywilej mieszkania w pięknym, wielokulturowym regionie, więc tego typu pamiątki, oprócz ciekawej formy promocji, są także symbolami naszej różnorodności. Trzeba wielkiego kunsztu, aby w małym przedmiocie, zamknąć istotę przekazu czym jest ten region warmińsko-mazurski i co ma do zaoferowania

– przyznał marszałek Marcin Kuchciński.

W tym roku na konkurs wpłynęło 57 prac z całej Polski. Propozycje były oceniane w dwóch kategoriach: „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2024“ i „Mikołaj Kopernik wybrał Warmię”.

W kategorii „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2024” wygrały następujące prace:

I miejsce praca – Zestaw z konikiem, autorstwa Anny Lewandowskiej – nagroda 4.000 zł
II miejsce praca – Jeziora Warmii i Mazur, autorstwa Poli Augustynowicz – nagroda 2.500 zł,
III miejsce praca – Z kulturą do lasu – zestaw grzybiarza, autorstwa Agnieszki Markowicz – nagroda 1.500 zł.
Nagroda internautów – Łódką przez Warmię i Mazury, trafiła do Eleonory Toś – nagroda 1.500zł.

W kategorii „Mikołaj Kopernik wybrał Warmię” najlepiej oceniono:

I miejsce – Niezbędnik Kopernika „A cóż piękniejszego nad Niebo”, autorstwa Agnieszki Markowicz – nagroda 4.000 zł
Nagroda internautów za Przewrót Kopernikański trafiła do Rafała Tosia – 1.500 zł.

W skład komisji konkursowej oceniającej poszczególne prace wchodzili przedstawiciele: Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Pałacu Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie, Muzeum Warmii i Mazur, Departamentu Koordynacji Promocji oraz Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W głosowaniu internetowym oddano ponad 3 tysiące 700 głosów. Na zwycięskie prace zagłosowało prawie tysiąc 800 osób. Można je będzie oglądać w październiku na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.

Świeczki z łódek

Ręcznik

Niezbędnik Kopernika

Zestaw z konikiem

Autor: Ł. Sadlak
Źródło: Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Więcej w Warmia, Mazury, pamiątka
Służby: 95 proc. żeglujących na mazurskich jeziorach nie zna przepisów

Rozpoczął się sezon na mazurskich jeziorach. Według patrolujących akweny policjantów 95 proc. żeglujących nie ma pojęcia o przepisach obowiązujących na wodzie. Na mazurskich jeziorach zrobiło się...

Zamknij
RadioOlsztynTV