Współpraca I LO i Instytutu PAN. Uczniowie zyskają dostęp do laboratoriów i naukowców

Od lewej: prof. Monika M. Kaczmarek i Wojciech Boryszewski
Od nowego roku szkolnego uczniowie klasy biologiczno-chemicznej I Liceum Ogólnokształcącego imienia Adama Mickiewicza w Olsztynie, będą rozwijali swoją wiedzę pod okiem naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
Będzie to pierwsza w historii klasa patronacka instytutu, a dyrektorzy placówek podpisali specjalne porozumienie. Dokument umożliwi uczniom udział w zajęciach dodatkowych, warsztatach, wykładach i spotkaniach z naukowcami instytutu, którzy zaproszą także młodzież do laboratoriów, udostępnią im platformy edukacyjne i zorganizują wizyty studyjne.
Naszym celem jest promocja nauki oraz inspirowanie młodzieży do poszukiwania i odkrywania własnych pasji. Chcemy zaszczepić w nich naukową ciekawość, która jest początkiem każdej podróży ku zrozumieniu świata
– mówiła dyrektor Instytutu prof. Monika M. Kaczmarek.
Skorzystają na tym nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele, których przedstawiciele instytutu będą wspierać w rozbudowywaniu programu nauczania biologii i chemii o aktualne zagadnienia badawcze i nowoczesne metody pracy.
Planowane działania będą ciekawym uzupełnieniem tradycyjnej nauki w szkole i pomogą uczniom lepiej opanować podstawę programową. Ponadto, uczniowie będą mogli od zaplecza poznać specyfikę pracy naukowca
– zaznaczył dyrektor szkoły Wojciech Boryszewski.
Patronat ma na celu wspieranie uczniów w rozwijaniu ich zainteresowań i pogłębianiu wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, a także ułatwienie im wyboru przyszłej ścieżki edukacyjnej.
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie jest wiodącą w Polsce jednostką naukową, posiadającą najwyższą kategorię naukową A+. Prowadzone tu badania koncentrują się wokół życia – żywności, rozrodu zwierząt, ludzi oraz zdrowia.
Autor: P. Świniarski
Źródło: PAP