Olsztyn, Wojna na Ukrainie, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Wspólne działanie polskich i ukraińskich prawników na pomoc uchodźcom wojennym
To bardzo ważna pomoc dla ukraińskich uchodźców. Mowa o współpracy transgranicznej między adwokatami z Polski i Ukrainy, która ma zapewnić rozwiązanie różnych spraw na drodze sądowej.
O pomocy mówiono podczas konferencji prasowej.
Trzeba było znaleźć system takiej pomocy i ustaliliśmy, że te osoby, które przyjdą do mojej kancelarii, połączą się poprzez Skype’a z adwokatem, który jest w Ukrainie i wspólnie zastanowimy się, jak daną sprawę rozwiązać
– mówił podczas konferencji prasowej olsztyński prawnik Lech Obara.
– To potrzebna pomoc, którą chcemy realizować wraz z kancelarią mecenasa Lecha Obary – przyznała ukraińska adwokat Ludmiła Semenenko, która jest członkiem Krajowego Stowarzyszenia Prawników Ukrainy.
Umówiliśmy się z mecenasem Obarą, że Ukraińcy mieszkający aktualnie w Polsce, którzy będą chcieli taką pomoc uzyskać, zgłoszą się do jego kancelarii, przez Skypa łączą się natomiast ze mną i zastanawiamy się wspólnie, jak daną sprawę rozwiązać. Taka współpraca jest bardzo ważna, bo dotyczy to wielu spraw cywilnych.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent chce, aby Ukrainki ze swoimi dziećmi czuły się w Polsce, jak w domu i dlatego pomysł prawnej współpracy transgranicznej.
Niestety prawo bardzo często ogranicza albo wręcz zabrania ukraińskim prawnikom zajmowania się sprawami swoich rodaków mieszkających w innych państwach. Mówiła o tym obecna na konferencji prasowej Ludmiła Semenenko.
Prawna pomoc transgraniczna jest ważna, dlaczego? Ponieważ, aby prowadzić sprawę, trzeba zebrać dużo dokumentów, które znajdują się w Ukrainie. Ponadto należy też zbierać dokumenty znajdujące się w polskich sądach. Umówiliśmy się z panem mecenasem Obarą, że sprawy prowadzone w Polsce będzie on prowadził, a sprawy w Ukrainie – ja
– powiedziała.
Opracowany system między kancelariami Lecha Obary i Ludmiły Semenenko może przynieść pozytywny efekt – dodaje ukraińska adwokat.
Celem jest teraz dotarcie do jak największej liczby ukraińskich uchodźców.
Kobiety z Ukrainy się organizują w stowarzyszenia. My nawiązaliśmy kontakt z tymi stowarzyszeniami. Będziemy je rozwijać i one będą docierały do swoich rodaczek i będą mówiły o tej pomocy i wsparciu prawnym.
Na Warmii i Mazur działają już stowarzyszenia: „Głos Kobiet Ukrainy” z Mrągowa oraz „Dwa Skrzydła” – działające w olsztyńskim MOK-u.
Autor: P. Świniarski
Redakcja: M. Rutynowski