Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojna utrudnia funkcjonowanie firm. Ucierpi m.in. Michelin

Michelin. Fot. Ł. Węglewski

Rosyjska agresja na Ukrainę wpływa na działalność warmińsko-mazurskich firm. Na problemy z dostawami surowców zwraca uwagę coraz więcej branż.

Rosyjska agresja powoduje chociażby problemy z importem sadzy, niezbędnej do produkcji opon w olsztyńskiej fabryce firmy Michelin. Kłopoty od początku wojny sygnalizuje także bardzo istotna w regionie branża meblarska, która wcześniej sprowadzała z Białorusi płyty wiórowe.

Problem z dostępnością drewna to także mniejsza dostępność papieru, a więc kłopot np. dla warmińsko-mazurskich firm produkujących opakowania.

Mówimy o produkcji kartonów, opakowań, pudełeczek – takich jak chociażby do pizzy. Takich produktów z papieru i tektury jest bardzo dużo i ich konsumpcja w regionie i w Polsce jest bardzo duża

– zwraca uwagę Rafał Laskowski, wiceprezes warmińsko-mazurskich struktur Konfederacji Lewiatan.

00:00 / 00:00

Na firmy z regionu – jak i z całej Polski – będą też wpływały sankcje mówiące o zakazie importu rosyjskiej stali.

Mamy przecież w naszym regionie producentów i znaków drogowych, i konstrukcji stalowych czy wytwórców, którzy zajmują się budową hal przemysłowych, którzy są uzależnieni od dostaw stali. Niektórzy producenci, ponieważ mają problem z dostawami surowców, zablokowali ofertowanie na produkty związane właśnie z tymi stalowymi komponentami

– mówi Rafał Laskowski.

00:00 / 00:00

Rosja pokrywała około 10 procent polskiego zapotrzebowania na stal.

Francuski producent opon Michelin to kolejna międzynarodowa firma, która wycofała się z Rosji po agresji tego kraju na Ukrainę. – Zdecydowaliśmy o zawieszeniu produkcji i wstrzymaniu eksportu do Rosji – wyjaśnia rzeczniczka Michelin Polska Ewa Konopka.

Priorytetem Michelin jest teraz udzielenie wsparcia naszym pracownikom, zarówno w Ukrainie, jak i tym pracującym w Rosji. W związku z obecną światową sytuacją, zaburzenia przerwania łańcucha dostaw są nieuniknione.

00:00 / 00:00

– Skutki są już odczuwalne w Olsztynie, w największej fabryce opon w Polsce. Brakuje komponentu, który sprowadzano z Rosji – mówi Robert Tracewski, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Michelin Polska.

Do firmy nie dociera sadza w takiej ilości, jak dotychczas. Powoduje to, że jeden z głównych składników do budowy opon jest niedostępny i już wygenerował pierwsze przestoje. Obecnie trwają przestoje na części opon osobowych i tam są wykonywane prace zastępcze. Pracownicy wykorzystują zaległe urlopy i odbierają nadgodziny.

00:00 / 00:00

Robert Tracewski dodał, że dotyczy to kilkuset pracowników firmy z około 4 tysięcy zatrudnionych.

Sławomir Samsel ze Związku Zawodowego Chemik przy Michelin Polska wyjaśnia, że brak komponentu wpływa nie tylko na pracę w olsztyńskiej fabryce.

Nie tylko w Olsztynie firma odczuwa brak sadzy, ale cały koncern. Koncern próbuje robić wszystko, aby pracownicy jak najmniej do odczuli, nie mieli jakiś uszczerbków na swoich poborach.

00:00 / 00:00

Ewa Konopka także zapewniła, że firma szuka alternatywnych źródeł dostaw.

Jedną linię produkcyjną zatrzymano do 29 marca i poszukiwane są nowe źródła dostaw. Po tym terminie fabryka podejmie kolejne decyzje.

00:00 / 00:00

Wciąż niektóre zachodnie firmy nie wycofały się z Rosji. Wśród nich są m.in. Auchan, Decathlon, Leroy Merlin, LG Electronics i Subway.

Autor: A. Piedziewicz/P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Michelin, firmy, branża meblarska, stal, papier, wojna na Ukrainie, surowce, produkcja papieru, zakaz importu
Szkoły szukają nauczycieli, którzy pomogą ukraińskim uczniom w adaptacji

Do polskich placówek, według danych Ministerstwa Edukacji i Nauki, trafiło do tej pory ponad 54 tysiące uczniów z Ukrainy. Są to dzieci, które w pierwszej kolejności...

Zamknij
RadioOlsztynTV