Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewoda o „szubienicach”: pomimo usunięcia sierpa i młota nie zmienia się wymowa pomnika

Artur Chojecki. Fot. P. Getka

Nie zmienia się nasze podejście i ocena sytuacji – tak o nakazie usunięcia z przestrzeni publicznej olsztyńskich „szubienic”, czyli Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wojewoda Artur Chojecki, z którym rozmawiał Krzysztof Kaszubski.

Artur Chojecki dodał, że jego decyzję podtrzymał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Pomimo zabiegów prezydenta Olsztyna i usunięcia z pomnika sierpa i młota nie zmienia się jego wymowa, który w całej historii i przekazie propaguje fałszywe spojrzenie na historię Polski i fałszywe spojrzenie na polsko-rosyjskie relacje.

W styczniu tego roku wojewoda warmińsko-mazurski wydał decyzję nakładającą na gminę Olsztyn obowiązek usunięcia pomnika „Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej” zlokalizowanego na placu Dunikowskiego w Olsztynie. Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Władze miasta odwołały się od tej decyzji.

Gość Radia Olsztyn mówił także o przypadającym 26 maja Dniu Matki. Artur Chojecki zapowiedział, że przed urzędem wojewódzkim w Olsztynie panie będą mogły wziąć udział w badaniu mammograficznym.

Dla kobiet przygotowaliśmy propozycje wykonania badań mammograficznych. Przed urzędem wojewódzkim stanie mammobus, w którym w godzinach od 9 do 17 będzie można wykonać takie badanie. Jest to związane z profilaktyką przeciwko rakowi piersi.

Wojewoda dodał, że badania mammograficzne zgodnie z zaleceniami Narodowego Funduszu powinny być wykonywane co roku.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska0-Chromy za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, pomnik, Artur Chojecki, szubienice, dzień matki, sierp
Piotr Gliński: należy usunąć pomnik poświęcony Armii Czerwonej

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński utrzymał w mocy decyzję o rozbiórce pomnika poświęconego Armii Czerwonej, który znajduje się w centrum Olsztyna. Decyzja ma rygor...

Zamknij
RadioOlsztynTV