Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewoda Artur Chojecki: odszkodowania będą wypłacane ofiarom powodzi nie tylko przez samorządy, ale również przez rząd

fot. Ł.Sadlak

Wydaje się, że sytuacja w Elblągu i Pasłęku już się ustabilizowała – mówił w Porannych Pytaniach  Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

W niektórych miejscach wciąż jednak przekroczony jest stan alarmowy. Trwa szacowanie strat po powodzi. Wojewoda Artur Chojecki zapewnia, że odszkodowania będą wypłacane nie tylko przez samorządy, ale również przez rząd. Na najpilniejsze potrzeby poszkodowani dostaną po 6 tysięcy złotych – potwierdził wojewoda.

Od dziś do wydziału polityki społecznej urzędu wojewódzkiego w Olsztynie można składać wnioski w sprawie odszkodowań po powodzi w powiatach elbląskim i braniewskim. Przypomnijmy, że tam od początku tygodnia trwała walka z potopieniami. Z żywiołem walczyło kilkuset strażaków i wojsko – dodał Artur Chojecki.

Jutro wojewoda  spotka się z samorządowcami, żeby omówić zasady wypłat odszkodowań.

 

Przeczytaj cały wywiad z wojewodą Arturem Chojeckim.

Michał d`Obyrn: Panie wojewodo zacznijmy od powodzi, która niespodziewanie dotknęła część województwa warmińsko – mazurskiego, szczególnie Elbląg, Pasłęk, powiat Elbląski i Braniewski. Czy w tym momencie możemy już powiedzieć, że powódź jest opanowana?

Artur Chojecki: W tych powiatach, sytuacja się ustabilizowała. W Elblągu trwa teraz sprzątanie po powodzi, która dotknęła miasto. W Pasłęku jeszcze wczoraj strażacy, wojsko i mieszkańcy umacniali wały na rzece Wąskiej. Dzisiaj rano dostałem sygnał, że stany alarmowe podwyższone są w powiecie Kętrzyńskim. Jednak tam, rzeka Guber wylewa się na pola, nieużytki i nie zagraża bezpośrednio mieszkańcom. O ile warunki pogodowe nie ulegną drastycznemu pogorszeniu, to sytuację pod względem bezpieczeństwa mamy opanowaną. Przystąpiliśmy do szacowania strat i chcemy jak najszybciej wypłacić środki mieszkańcom na najpilniejsze kwestie, a później na remont, odbudowę mieszkań. Szacujemy także straty w rolnictwie, infrastrukturze publicznej, abyśmy mogli jak najszybciej przystąpić do wypłaty odszkodowań. Tutaj potrzebna jest, i na razie przebiega bez zakłóceń, dobra współpraca z samorządami, bo to oni jako gospodarze swoich miejscowości, gmin, są najlepiej zorientowani i mają narzędzia do tego, żeby oszacować te straty, a potem te wyniki przekazać nam, żebyśmy my jako przedstawiciele państwa, mogli te środki wypłacić.

Michał d`Obyrn:  Z tego co pan wojewoda powiedział, rozumiem, że poszkodowani mogą liczyć zarówno na pomoc ze strony samorządów, jak i pomoc rządową.

Artur Chojecki: Samorządy oczywiście też dysponują środkami, czy lokalami zastępczymi, bo w takim zakresie samorząd może działać. Ja mówię o pomocy państwa – 6 tysięcy na najpilniejsze, bieżące sprawy. Te środki mam w budżecie zabezpieczone, możemy je wypłacać od ręki, potrzebny jest tylko wniosek. Mam nadzieję, że dzisiaj już takie wnioski będą do mnie napływać. Urzędnicy wydziału polityki społecznej są w bieżącym kontakcie z samorządami, informują o tym jak te wnioski składać. Jesteśmy przygotowani do tego, żeby nawet dzisiaj, o ile wniosek wpłynie w odpowiednim czasie, te środki wypłacać. Ponadto zwołałem spotkanie z samorządami, które dotknęła powódź ostatnich dni, żeby jeszcze wszystko, już w takim bezpośrednim kontakcie, omówić, przedstawić. Powiedzieć jaka jest procedura, jak postępować, żeby to przebiegało sprawnie, bez żadnych niepotrzebnych zakłóceń, bo czasami komunikacja szwankuje, a nie dobra wola.

Michał d`Obyrn: Jak ocenia pan pracę służb w walce z żywiołem, z powodzią, czy tutaj wszystko wypaliło jak trzeba?

Artur Chojecki: Ja nie miałem żadnych negatywnych sygnałów,  jestem  ogromnie wdzięczny państwowej straży pożarnej, która natychmiast przystąpiła do działania jak i strażakom ochotnikom, którzy z wielką determinacją ratowali, zabezpieczali miejsca, gdzie powódź występowała na swoim obszarze, ale nie tylko, bo tutaj następowała także wymiana, wyjazdy do sąsiednich gmin, powiatów. Muszę jeszcze powiedzieć o bardzo sprawnej, bardzo szybkiej, bez żadnych wątpliwości   świetnie zorganizowanej akcji wojska polskiego, które po moim telefonie, po szybkiej decyzji natychmiast przystąpili do działania. Przyjechali do Elbląga, wczoraj do późnych godzin pracowali w Pasłęku, wczoraj także pracowali całą noc. Za państwa pośrednictwem, składam wyrazy wdzięczności dla dowódcy szesnastej dywizji pana generała Sokołowskiego, bo to z nim byłem w kontakcie, on dysponował swoimi żołnierzami. To była naprawdę świetnie zorganizowana akcja.

Michał d`Obyrn: Panie wojewodo, pomówmy teraz jeszcze chwilę o dekomunizacji ulic, czy szerzej przestrzeni publicznej. Samorządy miały czas do 2 września na to by zmienić nazwy ulic, wskazane przez IPN. W Olsztynie na przykład nie wszystkie nazwy ulic zostały zmienione. Czy ma Pan wiedzę co do tego jak to dzieje się w innych samorządach, w innych miastach?

Artur Chojecki: W większości  gmin naszego województwa ta sprawa została już rozwiązana dużo wcześniej, albo gdzieś na początku lat 90-tych, albo teraz przy tej okazji, większość tych nazw została już zmieniona. Największy problem jest w Olsztynie. Tutaj nazw nie zmienionych przez samorząd miasta wojewódzkiego jest najwięcej. To jest dla mnie sytuacja smutna i trudna, bo nie do końca rozumiem argumentacji większości, która rządzi w Olsztynie, która nie chciała zmienić tych nazw. Mam wrażenie, że pozostawiając to decyzji wojewody, radni Olsztyna próbują uprawiać grę polityczną. Chcę jasno powiedzieć, że ja ustawę wykonam i być może zaproponuję mieszkańcom wybór nazw ulic na takie, które z punktu widzenia wolnego, demokratycznego państwa przystają do funkcjonowania w przestrzeni publicznej.

Michał d`Obyrn: Jeszcze dobra informacja, otóż z najnowszego badania CBOS-u, dotyczącego poparcia rządu wynika, że jest ono najwyższe od początku funkcjonowania rządu Beaty Szydło. Wśród badanych 43% osób zadeklarowało się jako zwolennicy rządu, 52% badanych wykazało zadowolenie z tego, że Beata Szydło kieruje rządem. Jak pan skomentuje te wyniki, jako przedstawiciel rządu w województwie warmińsko – mazurskim?

Artur Chojecki: Jestem przekonany, że to efekt ciężkiej pracy i realizowanie programu, z którym Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów, a dzisiaj jako rząd ten program realizujemy. Te zmiany są korzystne dla społeczeństwa, wspomnę o programie rodzina 500 plus , mieszkanie plus, o wsparciu dla osób starszych, najmłodszych. To są rzeczy, które są doceniane przez społeczeństwo i cieszę się oczywiście z tego powodu, bo mam nadzieję, że także cząstka administracji pracy tutaj w terenie, też przyczynia się do dobrych ocen polskiego rządu.

 

Autor: K. Piasecka/J.Machura

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, Elbląg, powódź, Pasłęk
Trwa sprzątanie po powodzi w Elblągu. Mieszkańcy, którzy ucierpieli mogą liczyć na pomoc

Rozpoczął pracę zespół do spraw szacowania strat. Mieszkańców zalanych ulic odwiedzają przedstawiciele komisji powołanej przez prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego. Szkody można zgłaszać do 30 września w...

Zamknij
RadioOlsztynTV