Wirtualny spacer w czasie
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie stworzyło wirtualną bazę swoich eksponatów.
Ekspozycja zawiera prawie 3 tysiące zdigitalizowanych zabytków i zostanie udostępniona oficjalnie od jutra (30.09) na specjalnej stronie internetowej. Opracowane cyfrowo eksponaty będą dostępne pod adresem wmwm.pl.
Wśród przedmiotów są unikaty, których nie pokazywano na co dzień zwiedzającym sale wystawowe. Zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt średniowiecznych rzeźb sakralnych i 800 numizmatów, głównie XVII-wiecznych monet z czasów wojen szwedzkich. Będzie też można obejrzeć liczące ponad 200 obiektów kolekcje obrazów Edwarda Dwurnika i Alfonsa Kułakowskiego oraz grafiki Ferdinanda von Quasta i zbiory polskiego plakatu.
Największa część ekspozycji to archiwalne wydania „Gazety Olsztyńskiej” z lat 1886-1939. Muzeum pokaże też około stu militariów z czasów I wojny światowej, które pochodzą ze zbiorów prywatnych. Są to głównie przedmioty związane z umundurowaniem i wyposażeniem, w tym odznaczenia rosyjskich i niemieckich żołnierzy walczących w Prusach Wschodnich.
Według muzealników ekspozycja będzie rozbudowywana. W przyszłości chcemy pokazać jak najwięcej obiektów, aby wirtualne muzeum stało się kompendium wiedzy o dziejach naszego regionu – powiedział dr Sebastian Mierzyński.
Internauci odwiedzający stronę muzeum będą mogli – po założeniu konta – przeglądać prezentowane zbiory, wybierać interesujące ich obiekty i tworzyć własne galerie. Użytkownicy będą też mogli korzystać z czytelni muzealnych wydawnictw, dostępnych online.
Utworzenie Wirtualnego Muzeum Warmii i Mazur kosztowało 195 tysięcy złotych. Placówka dostała na ten cel 52 tysiące z budżetu samorządu województwa, wkład własny muzeum to 40 tysięcy złotych, a pozostałe 103 tysiące pozyskano z Programu Wieloletniego Kultura+. (PAP/karp/łw)