Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wikipedia świętuje 20 lat istnienia. Internetowa encyklopedia tworzona jest w 316 językach

15 stycznia 2001 roku Jimmy Wales i Larry Sanger uruchomili Wikipedię – wielojęzyczną encyklopedię internetową działającą zgodnie z zasadą otwartej treści. Po 20 latach Wikipedia składa się z 56 mln artykułów w 316 językach i jest 13. najpopularniejszą stroną w Internecie.

„Z okazji 20. urodzin Wikipedii świętujemy siłę ludzkiej współpracy, kreatywności i ciekawości. Świętujemy z ludźmi, naszymi wolontariuszami i sympatykami, dzięki którym Wikipedia istnieje” – czytamy na stronie poświęconej urodzinom encyklopedii.

Każdego miesiąca Wikipedia edytowana jest przez ponad 280 tys. osób, które przyczyniają się do szerzenia wiedzy na całym świecie w zgodzie z zasadą otwartego oprogramowania – zaznacza encyklopedia.

Przedstawia też niektóre z osób, które wspierają tę inicjatywę swoją pracą lub datkami. To m.in. Tulsi Bhagat z Nepalu, który od 2014 r. publikuje artykuły w swoim ojczystym języku maithili; Emna Mizouni z Tunezji, która po wybuchu protestów na fali tzw. arabskiej wiosny zaczęła pisać na temat historii swojego kraju, a za wkład w rozwój Wikipedii otrzymała nagrodę Wikimedianki Roku 2019; czy Susan Gareett Weiss z USA, która regularnie wspiera serwis, z którego codziennie korzysta jej interesujący się zoologią syn.

Wikipedia powiązana jest z 12 innymi projektami opartymi o ten sam mechanizm działania i zarządzanymi przez działającą non-profit Wikimedia Foundation. To m.in. Wikicytaty, Wikiźródła, Wikisłownik czy repozytorium multimediów Wikimedia Commons. Z projektem związanych jest także 179 stowarzyszeń na całym świecie.

Pierwszy polskojęzyczny artykuł w Wikipedii został opublikowany 26 września 2001 r. Obecnie polska wersja encyklopedii liczy ponad 1,44 mln haseł i jest pod tym względem dziesiąta na świecie.

Wikipedia opiera się na kilku zasadach. Encyklopedia traktowana jest jako wtórne źródło wiedzy, dlatego informacje powinny mieć odniesienia do opublikowanych, rzetelnych źródeł pierwotnych. Wikipedia przyjmuje także zasadę „neutralnego punktu widzenia”, czyli publikuje informacje o różnych punktach widzenia wraz z przytoczeniem argumentacji, lecz bez wskazywania, który pogląd jest słuszny. Z założenia każdy artykuł Wikipedii może być w dowolnej chwili edytowany przez każdego użytkownika, pod warunkiem, że przestrzega on zasad serwisu.

Materiały Wikipedii publikowane są na licencji CC BY-SA 3.0, która pozwala na dalsze rozpowszechnianie i modyfikowanie treści pod warunkiem uznania ich autorstwa i dalszego rozpowszechniania przetworzonych lub tworzonych w oparciu o ten materiał dzieł na takich samych warunkach, co oryginał.

W 2020 r. wśród pięciu najpopularniejszych haseł na Wikipedii znalazły się cztery artykuły o pandemii koronawirusa (po angielsku, niemiecku, hiszpańsku i francusku) oraz sporządzona w języka arabskim lista państw świata uszeregowanych pod względem wielkości populacji.

Źródło: PAP
Redakcja: Ł. Sadlak

 

Więcej w rocznica, wikipedia
Wirtualna wystawa pokazuje kulisy i skutki 13 grudnia 1981. Ekspozycję przygotowało Muzeum Historyczne w Ełku

39 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny. Muzeum Historyczne w Ełku przygotowało wystawę poświęconą tamtym wydarzeniom. Na wystawie zgromadzano fotografie, dokumenty i informacje, które zwykle...

Zamknij
RadioOlsztynTV