Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wierni z ewangelickiej diecezji mazurskiej powitali nowego biskupa

Ks. Paweł Hause – biskup ewangelicki diecezji mazurskiej. Fot. Jarosław Żukowski/nmketrzyn.pl

Ksiądz Paweł Hause został wybrany na sesji Synodu diecezjalnego pod koniec ubiegłego roku. Dzisiaj w kościele Św. Trójcy w Mikołajkach odbyła się uroczystość wprowadzenia go na urząd.

Aktu konsekracji dokonał zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Polsce biskup Jerzy Samiec, a asystował mu biskup Rudolf Bażanowski, emerytowany biskup diecezji mazurskiej oraz biskup Mindaugas Sabutis, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego na Litwie.

Poprzedni biskup ks. Rudolf Bażanowski pełnił swoją funkcję przez 27 lat, do momentu uzyskania wieku emerytalnego. Siedziba diecezji mazurskiej przeniesie się z Olsztyna do Kętrzyna, ponieważ biskupi ewangeliccy łączą urząd z funkcją proboszcza, a ks. biskup Paweł Hause jest proboszczem parafii w Kętrzynie.

Diecezja mazurska jest jedną z sześciu diecezji kościoła ewangelickiego w Polsce i najstarszą na świecie. Obejmuje województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie. Składa się z 15 parafii i 15 stacji kaznodziejskich i ma 5 tysięcy wiernych.

 

Autor: PAP
Redakcja: K.Kantor/BSChromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ksiądz, reformacja, Paweł Hause
Edward Cyfus opowiedział historię księdza Wojciecha Zinka

Kim był ksiądz Wojciech Zink? Zapomnianą nawet przez wielu duchownych postać przybliżył podczas prelekcji w Olsztynie Edward Cyfus. Wojciech Zink w latach 1951-1953 był zarządcą diecezji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV