Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Edward Cyfus opowiedział historię księdza Wojciecha Zinka

Fot. A. Skrago

Kim był ksiądz Wojciech Zink? Zapomnianą nawet przez wielu duchownych postać przybliżył podczas prelekcji w Olsztynie Edward Cyfus.

Wojciech Zink w latach 1951-1953 był zarządcą diecezji warmińskiej. Za swojego jedynego przełożonego uważał kardynała Wyszyńskiego. Kiedy w 1953 roku prymas Polski został aresztowany Episkopat Polski i władze komunistyczne wydały specjalne edykty i listy, które miały być rozpowszechniane we wszystkich parafiach. Ksiądz Wojciech Zink jako jedyny w Polsce nie zgodził się na to.

00:00 / 00:00

Za ten gest trafił do więzienia przy Rakowieckiej w Warszawie gdzie w ciężkich warunkach spędził 16 miesięcy, co zrujnowało mu zdrowie.

Edward Cyfus napisał biografię księdza Wojciecha Zinka. Książka jest jednocześnie cegiełką na budowę pomnika. Popiersie księdza ma stanąć przy olsztyńskiej katedrze w sierpniu tego roku.

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Autor: A.Skrago
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w książka, ksiądz, Cyfus, Wyszyński
Katarzyna Frankowiak i „Portret aktorki”

„Portret aktorki. Moje dzieciństwo za kulisami teatru" to opowieść o aktorce Danucie Koryckiej oraz o dzieciństwie i dorosłym życiu jej córki Katarzyny Frankowiak. Katarzyna Frankowiak sięgnęła...

Zamknij
RadioOlsztynTV