Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wierni obrządków wschodnich obchodzą Wigilię Świąt Bożego Narodzenia

Fot. fotolia

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia wiernym Kościoła prawosławnego, którzy rozpoczęli obchody Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Na Warmii i Mazurach to głównie grekokatolicy, których jest więcej niż prawosławnych.

W większości są to potomkowie Ukraińców przesiedlonych tu po wojnie. Wieczerzę wigilijną rozpoczyna modlitwa, po której wszyscy dzielą się prosforą, czyli pszennym chlebem poświęconym wcześniej w cerkwi. Charakterystyczną potrawą tradycyjnej ukraińskiej Wigilii jest kutia zrobiona z pszenicy, miodu, maku, orzechów i bakalii.

Późnym wieczorem w cerkwiach odbywa się „Poweczeria” , czyli nabożeństwo połączone ze śpiewem pieśni z Pisma Świętego. Radio Olsztyn przeprowadziło transmisję nabożeństwa z cerkwi greckokatolickiej Pokrowy Matki Bożej przy ulicy Lubelskiej w Olsztynie.

U grekokatolików Święta Bożego Narodzenia trwają 3 dni. Pierwszy (7 stycznia) poświęcony jest Chrystusowi, drugi (8 stycznia) Matce Bożej, a trzeci (9 stycznia) św. Stefanowi, pierwszemu męczennikowi, zamordowanemu w 36 roku po narodzinach Chrystusa.

W czasie Świąt, wierni pozdrawiają się słowami:

Chrystos Narodywsia! Sławimo Joho! – Chrystus się Narodził! Sławmy Go.

Tradycyjnie w święta Bożego Narodzenia w cerkwiach i w domach, ustawia się choinki. Świąteczne dni, to czas rodzinnych spotkań i kolędników. Grekokatolicy i prawosławni świętują Boże Narodzenie 13 dni po rzymskich katolikach i ewangelikach, dlatego że posługują się kalendarzem juliańskim wprowadzonym jeszcze za czasów Juliusza Cezara.

 

Autor: W.Chromy/K.Kantor
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cerkiew, kościół wschodni, ikona, prosfora
Grekokatolicy świętowali 100-lecie odzyskania niepodległości

W olsztyńskiej cerkwi greckokatolickiej przy ulicy Lubelskiej odbyła się msza w intencji Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. - Jesteśmy obywatelami tego kraju i chcemy, aby...

Zamknij
RadioOlsztynTV