Aktualności, Aplikacja mobilna
Wierni obrządków wschodnich obchodzą Wigilię Świąt Bożego Narodzenia
Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia wiernym Kościoła prawosławnego, którzy rozpoczęli obchody Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Na Warmii i Mazurach to głównie grekokatolicy, których jest więcej niż prawosławnych.
W większości są to potomkowie Ukraińców przesiedlonych tu po wojnie. Wieczerzę wigilijną rozpoczyna modlitwa, po której wszyscy dzielą się prosforą, czyli pszennym chlebem poświęconym wcześniej w cerkwi. Charakterystyczną potrawą tradycyjnej ukraińskiej Wigilii jest kutia zrobiona z pszenicy, miodu, maku, orzechów i bakalii.
Późnym wieczorem w cerkwiach odbywa się „Poweczeria” , czyli nabożeństwo połączone ze śpiewem pieśni z Pisma Świętego. Radio Olsztyn przeprowadziło transmisję nabożeństwa z cerkwi greckokatolickiej Pokrowy Matki Bożej przy ulicy Lubelskiej w Olsztynie.
U grekokatolików Święta Bożego Narodzenia trwają 3 dni. Pierwszy (7 stycznia) poświęcony jest Chrystusowi, drugi (8 stycznia) Matce Bożej, a trzeci (9 stycznia) św. Stefanowi, pierwszemu męczennikowi, zamordowanemu w 36 roku po narodzinach Chrystusa.
W czasie Świąt, wierni pozdrawiają się słowami:
Chrystos Narodywsia! Sławimo Joho! – Chrystus się Narodził! Sławmy Go.
Tradycyjnie w święta Bożego Narodzenia w cerkwiach i w domach, ustawia się choinki. Świąteczne dni, to czas rodzinnych spotkań i kolędników. Grekokatolicy i prawosławni świętują Boże Narodzenie 13 dni po rzymskich katolikach i ewangelikach, dlatego że posługują się kalendarzem juliańskim wprowadzonym jeszcze za czasów Juliusza Cezara.
Autor: W.Chromy/K.Kantor
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy