Wierni Kościołów wschodnich świętują Wielkanoc
Grekokatolicy i prawosławni obchodzą dziś Wielkanoc. Uroczystości religijne rozpoczynają się o świcie i trwają długo.
Najpierw kapłan wychodzi w czerwonym ornacie i przy symbolicznym grobie Jezusa odprawia nabożeństwo nadgrobne. Tym symbolicznym grobem jest ułożona na środku świątyni płaszczanica, czyli ikona na płótnie, przedstawiająca zdjęte z krzyża i złożone do grobu ciało Chrystusa.
Po nadgrobnym przenosi płaszczanicę na ołtarz i przebiera się w białe lub biało-złote szaty, symbolizujące zmartwychwstanie Jezusa. Potem formowana jest procesja, wierni niosą płaszczanicę i wielokrotnie śpiewają „Chrystos woskres”, co oznacza „Chrystus zmartwychwstał”. Następnie płaszczanica zostaje złożona na ołtarzu i zaczyna się Jutrznia Paschalna.
Paschalna Jutrznia jest perełką wschodniej teologii, która w piękny sposób ukazuje zmartwychwstanie Pana Jezusa. Pokazuje nam wielką radość chrześcijan, którzy cieszą się, że Chrystusa zmartwychwstał i jest żywy, jest z nami, chce dalej nas prowadzić
– mówił biskup olsztyńsko-gdański Cerkwi greckokatolickiej Arkadiusz Trochanowski.
Po Jutrzni następuje liturgia święta. Chociaż uroczystości trwają długo, uczestniczą w nich również dzieci. Mikołaj Sawczak, tegoroczny maturzysta, nie pamięta, aby kiedykolwiek nie był na Wielkanoc w cerkwi.
Nie, nie było takiej. Odkąd pamiętam, od urodzenia rodzice mówili, że byłem w cerkwi. Jest to najważniejsze święto chrześcijan i w takie dni obecność w świątyni jest obowiązkowa
– dodał.
Po Liturgii wierni wrócą do domów i zasiądą do wielkanocnego śniadania.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: J. Chrunik
Redakcja: M. Rutynowski