Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wielkie liczenie rysi i wilków na Warmii i Mazurach

Ryś, fot. www.kadzidlowo.pl

Ponad 400 leśników i myśliwych będzie liczyło rysie i wilki w lasach Warmii i Mazur. To największa tego typu akcja z dotychczas przeprowadzonych w regionie.

Liczenie prowadzone będzie w 25 nadleśnictwach, które łącznie obejmują kilkaset tysięcy hektarów. Duże drapieżniki trzeba policzyć jednego dnia, żeby uniknąć omyłkowego liczenia tropów tych samych osobników. W poprzednich latach podobne inwentaryzacje były prowadzone dwukrotnie, ale nigdy na tak dużą skalę.

Zebrane dane mają pomóc w skuteczniejszej ochronie korytarzy ekologicznych. Zostaną też wykorzystane przy tworzeniu planów łowieckich, które muszą uwzględnić występowanie i zapotrzebowanie pokarmowe dużych drapieżników, polujących głównie na sarny i jelenie.

W ubiegłym roku doliczono się co najmniej czterech rysi i 100 wilków żyjących w 20 watahach. Najwięcej wilków było w Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej i Piskiej. Liczenie zwierząt zostanie przeprowadzone najprawdopodobniej 11 lutego. (lew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, wilk, liczenie, zwierzę, ryś
Polowanie na bobry zakończy się na sali sądowej

Strażnicy leśni z Mrągowa złapali na gorącym uczynku kłusownika, który polował na bobry. Wnyki założone były na ścieżkach, którymi zwierzęta przemieszczały się uzupełniając swoje spiżarnie, a...

Zamknij
RadioOlsztynTV