Olsztyn, Wojna na Ukrainie, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Warmia i Mazury pomagają Ukrainie: trwają zbiórki pieniężne i rzeczowe
Olsztyn jest gotowy na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. W całym regionie prowadzone są zbiórki pieniędzy i najpotrzebniejszych rzeczy.
Jak zapewnił wcześniej prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, od ręki dostępne jest schronisko młodzieżowe w Olsztynie.
Mamy zabezpieczony tzw. hotel Relax, czyli schronisko młodzieżowe, które służy dzieciom i młodzieży. Mamy tam miejsca i pokoje z oddzielnymi łazienkami. Jest to miejsce na 60 osób.
Prezydent Olsztyna dodał, że jeśli zapadną takie decyzje, to do dyspozycji uchodźców mogą zostać oddane niektóre bursy szkolne, uczniowie byliby wtedy przeniesieni lub lekcje byłyby odwołane.
Rzecznik prasowy kurii archidiecezjalnej w Olsztynie ks. Marcin Sawicki informował, że Caritas Archidiecezji Warmińskiej jest gotowa do przyjęcia potencjalnych uchodźców z Ukrainy w swoim ośrodku w Rybakach pod Olsztynem. Jest tam 140 miejsc hotelowych.
Ośrodek w Rybakach gościł już uchodźców z Ukrainy, gdy w 2015 r. ewakuowano osoby polskiego pochodzenia z Donbasu i Mariupola z powodu trwającego tam konfliktu wywołanego przez prorosyjskich separatystów.
⚠️ MSZ uruchomiło specjalną infolinię dla 🇵🇱 obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie.
📞 +48 22 523 88 80
Caritas Archidiecezji Warmińskiej ogłosiła zbiórkę darów
W związku ze spodziewanym napływem uchodźców z Ukrainy Caritas Archidiecezji Warmińskiej rozpoczęła dziś zbiórkę środków higienicznych i artykułów dla dzieci. Można je dostarczać do siedziby Caritas przy ul. Grunwaldzkiej 45 w Olsztynie.
Prośbę o przekazywanie darów rzeczowych warmińska opublikowano w mediach społecznościowych.
Z doświadczenia, którego nabyliśmy przyjmując uprzednio grupy uchodźców i migrantów wynika, że zaopatrzenie w artykuły higieny oraz artykuły dla dzieci są najpilniejszymi potrzebami osób, które, często po wielu dniach spędzonych w podróży, docierają do miejsca schronienia. Znalezienie schronienia, możliwość wykąpania się i nakarmienia dzieci są pierwszymi krokami do odzyskania spokoju i równowagi
– podano w komunikacie.
Jak zaznaczono, zaopatrywanie potrzebujących w odzież i inne artykuły jest łatwiejsze, jeśli jest prowadzone w odpowiedzi na konkretne listy zgłaszanych potrzeb.
Caritas prosi o dostarczanie środków higieny osobistej (kosmetyków, środków higienicznych dla kobiet, artykułów do golenia, szczoteczek do zębów, gąbek do kąpieli itp.) oraz artykułów dla dzieci (pieluch, mleka modyfikowanego, kaszek, butelek do karmienia itp.). Dary należy dostarczać do siedziby Caritas przy ul. Grunwaldzkiej 45 w Olsztynie.
Trwają zbiórki pieniędzy na pomoc Ukrainie
Zbiórkę prowadzą Polski Czerwony Krzyż i Caritas Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego.
W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie Polski Czerwony Krzyż uruchomił wczoraj zbiórkę środków. Pieniądze będą przeznaczone na zakup nowych ubrań, kosmetyków, środków czystości, wszelkich najpotrzebniejszych rzeczy.
Przygotowujemy się też do zbiórki darów, ale teraz prosimy o wpłaty finansowe. Przeorganizowujemy swoje magazyny.
– mówi Dorota d’Aystetten, szefowa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Okręgowego PCK.
Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto
16 1160 2202 0000 0002 7718 30560
z dopiskiem UKRAINA
Zbiórkę rozpoczął także Caritas Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego.
Prosimy o pomoc i wsparcie dla naszych braci i sióstr na Ukrainie, ale również dla tych osób które przybywają do Polski i szukają u nas schronienia.
Caritas Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej
Pomoc Ukrainie
94 1240 5615 1111 0011 0447 4054
Zbiórka darów w parafii ewangelicko-augsburskiej w Olsztynie
Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i prezes Diakonii Polskiej apelują o okazanie solidarności z mieszkańcami Ukrainy w obliczu konfliktu zbrojnego.
Mamy zbudowaną sieć, dzięki której pieniądze i dary trafią we właściwe miejsca (…) mamy swoich partnerów w Ukrainie, być może przez kościół, świeckie organizacje, w zależności od możliwości i potrzeb.
– mówi ksiądz Łukasz Stachelek proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Olsztynie.
Ważne jest zaopatrzenie centrów pomocowych na Ukrainie w żywność, środki higieniczne, materace, koce, śpiwory czy kuchnie polowe. Trzeba też przygotować i wyposażyć miejsca, w których uchodźcy mogliby znaleźć schronienie na terenie Polski. W dłuższej perspektywie niezbędne mogą okazać się również programy wsparcia psychologicznego dla dzieci i dorosłych – cała niełatwa sytuacja powoduje problemy ze zdrowiem, zwiększa stres i uczucie niepokoju.
Pieniądze można przekazywać w kościołach, bądź na konto.
Dywity chcą wesprzeć Hołowyn
Wójt gminy Dywity koło Olsztyna wysłał list do władz gminy Hołowyn na Ukrainie, która jest jej partnerską gminą. Wyraża w nim chęć wsparcia oraz solidarność.
Czekamy na odpowiedź, wtedy od razu odpowiemy na potrzeby. Złożyliśmy deklarację wsparcia i pomcy i wtedy postaramy się pomóc
– poinformował Jacek Niedźwiedzki z Urzędu Gminy w Dywitach.
⚠️ Informacje o pomocy dla obywateli 🇺🇦 po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są pod numerem infolinii @UdSC_gov_pl.
📞 +48 47 721 75 75 pic.twitter.com/xNpJVfmCwQ
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) February 25, 2022
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Kwiatkowska/Caritas/PCK/PAP