Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Walka z inflacją, publiczna działalność instytucji kultury i ograniczenie emisji gazów. Słuchaj audycji My, Wy, Oni

Debata w Radiu Olsztyn

Tarcza antyinflacyjna, trudna sytuacja rynkowa, głos instytucji kultury w dyskusji społeczno-politycznej i unijny pakiet Fit for 55 – to tematy audycji publicystycznej My, Wy, Oni. Gośćmi Marka Lewińsko byli:

  • Konrad Sajkowski – Konfederacja
  • Sylwia Jaskulska – PSL
  • Małgorzata Matuszewska-Boruc – Lewica Razem
  • Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska
  • Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość

TEMAT 1

Działania opisane w tarczy antyinflacyjnej pozwolą zbić inflację maksymalnie o 3,0-3,5 pkt – wynika z raportu Goldman Sachs. Dodano, że wysoka inflacja będzie nam też towarzyszyć także w przyszłym roku. GUS poinformował w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 roku wzrosły o 8,6 proc., licząc rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,9 proc.

Zgodnie z tzw. tarczą antyinflacyjną 2.0 obniżony zostanie VAT na media:

  • na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.)
  • na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.)
  • na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.)

Jaki efekt przyniesie tarcza antyinflacyjna?

TEMAT 2

Działalność publicznych instytucji kultury nierzadko wywołuje emocje. Muzea, galerie, teatry pełnią istotną rolę w przestrzeni symbolicznej. Wyrażają kulturową ciągłość i różnorodność społeczeństwa. Ich przedstawiciele czasami zabierają głos, innym razem coś ogłaszają.

Przed olsztyńskim Teatrem Jaracza odbyła się konferencja prasowa dotycząca wniosku do dyrektora placówki o umieszczenie na elewacji budynku baneru o treści „Murem za polskim mundurem”. Obecnie na budynku teatru wisi napis „Nie było dla nich miejsca w gospodzie”, zaś na kolumnach są flagi uszyte z koców termicznych.

Dyrektor Teatru Jaracza Zbigniew Brzoza publikuje oświadczenie

Hasła, które wieszamy na Teatrze mają charakter moralny, przeciwstawiają się nihilistycznemu myśleniu o człowieku. W Polsce jest wolność słowa i jeśli uczestnicy spotkania na schodach Teatru odczuwają taką potrzebę, mają niezliczone możliwości powieszenia baneru „Murem za polskim mundurem”.

Sprawy dotyka też np. Mariusz Sieniewicz, szef MOK-u. Na swoim prywatnym profilu w mediach społecznościowych pisze:

W perspektywie lokalnej: coraz mniej kasy na niesterowalną kulturę, ciche odejścia bardzo wartościowych osób, durne podjazdy naćpanych ideologią indoktrynerów, którzy słowa świętego Łukasza „Nie było dla ciebie miejsca w gospodzie” nazywają polityką i więcej sobie cenią słowo „mundur” niż „Jezus w stajence”.

Jak powinna być prowadzona dyskusja? Na co mogą i powinny pozwalać sobie instytucje kultury?

TEMAT 3

W połowie 2021 roku Unia Europejska przedstawiła program Fit for 55, czym wyznaczyła nowe, bardziej ambitne cele dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. Przez takie kraje jak Polska limity emisji są nie do osiągnięcia. Co powinniśmy zrobić w tym zakresie?
Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00
Więcej w teatr, gospodarka, finanse, pomoc, rynek, Unia Europejska, podwyżki, mundur, instytucje kultury, inflacja, drożyzna, konsumpcja
Coraz większa pomoc dla potrzebujących. Nowe miejsce powstało w Biskupcu

W województwie warmińsko-mazurskim, z myślą o najbardziej potrzebujących powstają kolejne jadłodzielnie i szafy społeczne. -Takie miejsce działa od niedawna działa w Biskupcu przy Al. Niepodległości przy...

Zamknij
RadioOlsztynTV