Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Stoczku Klasztornym upamiętnią prymasa Stefana Wyszyńskiego

Stoczek Klasztorny

W Stoczku Klasztornym rozpoczynają się III Dni Pamięci Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jutro przypada 71. rocznica uwięzienia w tym miejscu bł. Stefana.

Stoczkowskie obchody mają dzisiaj (11.10) religijny charakter. Po południu zaplanowano modlitwę różańcową z rozważaniami przygotowanymi przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Runowie, a potem – o godz. 17 rozpocznie się msza święta, po której w celi więziennej Prymasa Tysiąclecia złożone zostaną kwiaty. Jutro (12.10) w programie są panele dyskusyjne i prelekcje, a także zorganizowane zwiedzanie sanktuarium. Dokładny program można znaleźć tutaj.

Od trzech lat w Stoczku Klasztornym są relikwie błogosławionego Stefana Wyszyńskiego – przypomniał Radiu Olsztyn ks. Wojciech Sokołowski, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium.

Jest to bardzo cenny i nietypowy relikwiarz wykonany z kryształu, który jest symbolem czystości i przejrzystości wiary. Widzimy na nim dwa kontury świątyń bardzo ważnych dla księdza prymasa: świątyni jasnogórskiej w Częstochowie i bazylikę archikatedralną w Warszawie, gdzie spoczywają jego szczątki. W relikwiarzu znajduje się krew bł. Stefana pobrana przez jego osobistego lekarza

– mówił ks. Sokołowski.

Na antenie Radia Olsztyn abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, wielokrotnie podkreślał, że kościół chce, by Stoczek Warmiński był miejscem, które żyje.

Chcemy, żeby to miejsce żyło. Żeby postać tak ważna dla Kościoła w Polsce i nas w tym regionie. Żeby ta postać była żywą, niezapomnianą i przed te znaki, które mamy, one nam o tym przypominają i tę żywą pamięć podtrzymują

– mówił abp Górzyński.

Stoczek Warmiński zwany też Klasztornym jest położony koło Lidzbarka Warmińskiego. Każdego roku odwiedzany jest przez tysiące pielgrzymów. W miejscu uwięzienia prymasa znajduje się izba pamięci. W pokojach odtworzono wyposażenie z czasów pobytu kardynała. W pomieszczeniach znajduje się mini ekspozycja fotografii oraz teksty i rękopis wykazu książek, o które prosił nadzorców więziennych. Na ściance nad biurkiem orzechowym widoczny jest tekst porządku dziennego trybu życia w Stoczku oraz fragment wypowiedzi przed uwięzieniem ze słynnym cytatem: „Kocham Ojczyznę więcej od własnego serca i wszystko, co czynię dla Kościoła czynię dla Niej. Gdy będę w więzieniu, a powiedzą wam, że Prymas zdradził sprawę bożą – nie wierzcie. Nigdy nie zdradziłem i nie zdradzę sprawy Kościoła.”

W sypialni zachowało się stare drewniane łóżko pokryte ciemną kapą, nocna szafka, żelazna umywalka z miednicą oraz dzban na wodę. Nad łóżkiem obraz Matki Bożej Częstochowskiej i krzyż z suchych gałęzi. W rogu przy oknie stary fotel wyściełany bladoróżową tkaniną, na którym siadał uwięziony ks. prymas. Obok na tablicach dwa jakże ważne teksty: akt osobistego oddania się Matce Bożej i list do ojca pisany w sobotę 17 października 1953 roku. Eksponowany jest także cenny rękopis Aktu osobistego oddania się Matce Bożej oraz zdjęcia z 8 grudnia 1953 roku.

Prymas przebywał w Stoczku blisko rok, od 12 października 1953. Następnie został przewieziony do Prudnika Śląskiego, a potem do Komańczy. Uwolniono go 28 października 1956 roku. Wtedy też wrócił do Warszawy.

Kardynał Stefan Wyszyński został ogłoszony błogosławionym wspólnie z Różą Marią Czacką we wrześniu 2021 roku.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w Stoczek Klasztorny, Stefan Wyszyński, kardynał
Uroczystości odpustowe w Stoczku Warmińskm

W niedzielę odbyły się główne uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym. Sumie odpustowej przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Zgromadzeni w...

Zamknij
RadioOlsztynTV