Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sanktuarium w Stoczku Klasztornym oficjalnie wpisane na listę Pomników Historii

Fot. Przemysław Keler/KPRP

Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym zostało oficjalnie wpisane na listę Pomników Historii. Uroczystość odbyła się przed południem w Pałacu Prezydenckim.

Mianem Pomnika Historii objęto kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z otaczającymi go krużgankami i klasztorem. Sanktuarium w Stoczku Klasztornym jest niezwykłym dziełem architektury barokowej o znaczeniu artystycznym, historycznym i symbolicznym. W latach 1952-1953 był tam internowany kardynał Stefan Wyszyński.

To bardzo ważne miejsce, powiedziała Radiu Olsztyn kierownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie dr Iwona Liżewska.

Zabytków takich jak Pomniki Historii mamy w Polsce ponad 120. Wybierając z zasobów całego dziedzictwa myślę, że jeżeli liczba ta dobije do 150. To pokazuje jakiej klasy i rangi jest to obiekt. To jedno z najstarszych, zachowanych do dzisiaj, sanktuariów na Warmii. Zostało ufundowane jako votum pokoju po zakończonych wojnach ze Szwedami przez biskupa Mikołaja Szyszkowskiego. Ta symboliczna funkcja przetrwała.

00:00 / 00:00
Oglądaj relację z uroczystości

Stoczek Klasztorny jest miejscem pielgrzymek. Można tam również zwiedzać pomieszczenia, w których więziony był prymas Wyszyński oraz przyklasztorny ogród. Pomnikami Historii w województwie warmińsko-mazurskim są jeszcze: zespół katedralny we Fromborku, Grunwald – Pole Bitwy, Kanał Elbląski, zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim i sanktuarium w Świętej Lipce.

Fot. A. Skrago

Autor: K. Kantor
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Stoczek Klasztorny, pomnik historii
Stoczek Klasztorny – Sanktuarium Matki Pokoju w audycji Odkryj Warmię i Mazury

Niezwykła historia zespołu obiektów - fundowanego jako wotum za zakończenie wojny ze Szwedami, przekształconego w szkołę, miejsca więzienia Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. W audycji Odkryj...

Zamknij
RadioOlsztynTV