W Stańczykach i nad jeziorem Pobłędzie staną dwie wieże widokowe
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Fotolia.com
Dwie 20-metrowej wysokości wieże widokowe powstaną w ciągu roku w Stańczykach i nad jeziorem Pobłędzie w gminie Dubeninki – poinformowała dyrekcja Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.
Dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej Jaromir Krajewski powiedział, że zgodnie z podpisaną umową wykonawca ma do końca stycznia przyszłego roku zbudować dwie wieże widokowe, składające się z metalowego szkieletu obłożonego drewnianymi elementami. Przy każdej z nich powstaną miejsca parkingowe na 12 samochodów i autobus, chodniki i tzw. mała architektura. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 3,5 mln zł brutto.Miejsca, w których staną obie wieże, znajdują się w otulinie i na granicy Parku Krajobrazowego, w pobliżu Wschodniego Szlaku Rowerowy Green Velo. – Liczymy, że będą to miejsca bardzo popularne wśród turystów, ale jednocześnie chcemy skanalizować ruch turystyczny, żeby nawał ludzi nie szkodził przyrodzie – powiedział Krajewski.Z wieży w Pobłędziu zobaczymy jezioro i rozlewiska. Z wieży w Stańczykach będzie można oglądać m.in. dwa zabytkowe mosty kolejowe z początków ubiegłego wieku, uważane za największą atrakcją turystyczną Puszczy Rominckiej. Mosty zaprojektowane przez włoskich architektów przypominają wyglądem rzymskie akwedukty i są najwyższymi (36,5 m) tego typu obiektami w Polsce.Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami, w północno-wschodniej części Warmii i Mazur, przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Zajmuje powierzchnię ponad 14,5 tys. ha.
Budowa wież widokowych zostanie dofinansowana z Regionalnego Programu operacyjnego woj. warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycja jest częścią wartego ponad 16,6 mln zł projektu, obejmującego sześć parków krajobrazowych wraz z otulinami.
Projekt ma na celu budowę infrastruktury porządkującej ruch turystyczny i służącej turystyce aktywnej, m.in. zagospodarowanie brzegów jezior i wyeksponowanie miejsc widokowych, a także promocję wartości przyrodniczych i krajobrazowych regionu.
Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Podbielska