Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W regionie trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zobacz program

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Na Warmii i Mazurach jak co roku upamiętniani są żołnierze antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Węgorzewo

W Węgorzewie zaplanowano mszę świętą, prelekcję „Kapłani Wyklęci – słudzy niepodległości” oraz Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym.

Zastrużne

W Zastrużnem, w Ośrodku Szkolenia na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”, trwają uroczyste obchody z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej, służb mundurowych, przedstawicieli międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO i organizacji proobronnych.

W tym miejscu w zeszłym roku odsłonięto pomnik podporucznika Stanisława Grabowskiego „Wiarusa”, jednego z najdłużej walczących żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w powojennej Polsce. Jak powiedział Radiu Olsztyn poseł PiS Wojciech Kossakowski, który patronuje uroczystości, kiedyś nie wolno było wspominać tych, którzy walczyli z komunistami w latach powojennych.

Poprzez uczestnictwo w tym wydarzeniu możemy wspominać żołnierzy, którzy walczyli o wolną, niepodległą i szczęśliwą Polskę.

00:00 / 00:00

Olsztyn

W południe w Olsztynie po raz piąty ruszy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. O godz. 13.00 w olsztyńskim kościele błogosławionej Franciszki Siedliskiej rozpocznie się msza święta upamiętniająca generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” oraz Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po mszy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 33 i V Liceum Ogólnokształcącego zaprezentują montaż słowno-muzyczny. O 14:15 uroczystości przeniosą się na skwer im. generała „Nila”, gdzie oddany zostanie hołd niezłomnemu żołnierzowi. Generał August Emil Fieldorf był w czasie wojny dowódcą Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. To on wydał rozkaz likwidacji generała SS Franza Kutschery. Po wojnie działał w niepodległościowej konspiracji. Aresztowano go i oskarżono o wydawanie rozkazów likwidowania radzieckich partyzantów. Po sfałszowanym procesie został skazany na śmierć. Wyrok wykonano w lutym 1953 roku. Generał „Nil” został zrehabilitowany w roku 1989.

Elbląg

O tej samej porze w Elblągu przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego zostanie odegrany hymn państwowy, odbędzie się Apel Pamięci, będzie salwa honorowa i złożone zostaną kwiaty.

Grabowo

Także w południe w Grabowie rozpoczną się Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Najpierw odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie uroczystości przeniosą się pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Rudziach. Będzie Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie pod pomnikiem wieńców i wiązanek kwiatów oraz wojskowa grochówka.

Ostróda

Z kolei w sali dworca PKP w Ostródzie o 12:30 rozpocznie się koncert patriotyczny poświęcony Żołnierzom Niezłomnym.

Szczytno

W Miejskim Domu Kultury w Szczytnie odbędzie się koncert z okazji Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wystąpią finaliści piątego Powiatowego Konkursu Słowa i Dźwięku „Żołnierze Wyklęci – przywróćmy Ich pamięci”. Początek o 15:00. Wstęp jest wolny.

Orzysz

Natomiast na plaży miejskiej w Orzyszu odbędzie się czwarty Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Początek o 16:30.

Poniedziałek

W Olsztynie obchody rozpoczną się w poniedziałek. W Szkole Podstawowej nr 13 o godzinie 10 odsłonięta i poświęcona zostanie tablica W uroczystości weźmie prezes IPN dr Jarosław Szarek.

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim zaplanowano dwa wykłady m.in. dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie Jacka Pawłowicza i Michała Ostapiuka z delegatury IPN w Olsztyn.

W Działdowie w poniedziałek w auli Publicznego Centrum Kształcenia Ustawicznego odśpiewany zostanie hymn państwowy i odbędzie się prelekcja historyka i publicysty Jacka Karczewskiego „Śladami Niezłomnych”.

Autor: P. Karpiszen/A. Pałys/B. Świerkowska-Chromy
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierze wyklęci, święto, obchody
Radio Olsztyn na nowych platformach. Z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych uruchamiamy podcast Radio Olsztyn Historia

Od teraz wybrane audycje Radia Olsztyn znajdą się w serwisach: Spotify, iTunes i Podcasty Google. O każdej porze i gdziekolwiek będziecie, nasze audycje są na wyciągnięcie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV