Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
W podstawówce nr 2 w Olsztynie obchodzono Dzień Romski
W SP 2 od kilkunastu lat istnieją klasy integracyjne, w których kształcą się romskie dzieci. W tym roku do szkoły chodzi 28 uczniów. Specjalnie dla nich opracowano program nauczania.
Barbara Berezowska, która od 14 lat uczy romskie dzieci, mówi o wielkim postępie jaki dokonał się przez te lata. Jej zdaniem, można mówić o przepaści. Na początku trudno było przekonać Romów, że edukacja to ich szansa na lepsze życie. Teraz sami rodzice przyprowadzają dzieci do szkoły i pilnują, by nie chodziły na wagary. – W domach dzieci mówią tylko po romsku, gdzie starsi kultywują swoje tradycje – dodaje Barbara Berezowska.
Jak podkreśla Brygida Bilicka, asystentka nauczyciela w SP 2, mimo takiego podejścia w Olsztynie coraz więcej Romów kończy szkoły i dostaje prace. Wielu pracuje na poczcie i w MPK. Romowie piszą projekty i otrzymują na nie pieniądze.
Od 2004 roku Szkołę Podstawową nr 2 w Olsztynie skończyło około 40 Romów, 20 ukończyło gimnazja, a 4 szkoły ponadgimnazjalne.
Autor: D.Grzymska
Redakcja: BSChromy
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Spadały dachówki i przeciekał dach. Są pieniądze na remont zabytkowej szkoły
- Dziś Międzynarodowy Dzień Romów. Na Warmii i Mazurach jest ich kilkuset. „Określenie cygan jest dla nas obraźliwe”
- Romowie zagrożeni wykluczeniem społecznym. W Olsztynie zastanawiano się jak ich integrować, zachęcać do edukacji i pracy
- Roland Bilicki: Marzenia się spełniają gdy ludzie się kochają