Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś Międzynarodowy Dzień Romów. Na Warmii i Mazurach jest ich kilkuset. „Określenie cygan jest dla nas obraźliwe”

fot. Przemysław Getka

W województwie warmińsko-mazurskim mieszka około 800 Romów – wynika z oficjalnych danych.

To nie jest mało – ocenia Brygida Bilicka ze Stowarzyszenia Kultury Romskiej „Hitano” w Olsztynie.

Ludzie trochę się porozjeżdżali za granicę za pracą, ale 800 to nie jest mało. Olsztyn od wielu lat współpracuje z Romami i pomagamy sobie nawzajem.

W stolicy regionu mieszka około 300 Romów. Są to wielopokoleniowe rodziny, szanujące swoją tradycję, która jest przekazywana kolejnym pokoleniom.

My nigdy nie mieliśmy spisanego swojego języka, spisanych naszych zasad. Od tego był król Romów i jest to przekazywane. Najpiękniejszą rzeczą jest to, że trzeba sobie nawzajem pomagać i kochać rodzinę.

Brygida Bylicka dodaje, że stereotypy kojarzące Romów ze złodziejstwem, nieróbstwem i nieuctwem są bardzo krzywdzące, bo te czasy dawno już minęły. Obraźliwe jest także nazywanie ich cyganami.

To jest nazwa nadana. Mój teść świętej pamięci Zbigniew Bielicki cale życie walczy, żeby nie mówić cygan, bo jest to obraźliwe, tylko Rom, bo my jesteśmy Romowie.

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Romów. Ich sytuacja w kraju systematycznie poprawia się. Dzieje się tak od lat 90. dzięki aktywności licznych organizacji romskich, ale i funkcjonowaniu kolejnych edycji rządowego programu integracji tej społeczności. Jego celem jest wspieranie edukacji, rozwoju romskiej kultury i języka romani, aktywizacja zawodowa, ochrona zdrowia i dobra sytuacja mieszkaniowa.

fot. Przemysław Getka

Autor: W. Chromy za BLS
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Romowie
Romowie zagrożeni wykluczeniem społecznym. W Olsztynie zastanawiano się jak ich integrować, zachęcać do edukacji i pracy

Większy udział Romów w systemie edukacji i rynku pracy - to główne założenia integracji tej mniejszości narodowej w Polsce. W 2020 roku kończy się rządowy program...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV