Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Romowie zagrożeni wykluczeniem społecznym. W Olsztynie zastanawiano się jak ich integrować, zachęcać do edukacji i pracy

fot. Przemysław Getka

Większy udział Romów w systemie edukacji i rynku pracy – to główne założenia integracji tej mniejszości narodowej w Polsce.

W 2020 roku kończy się rządowy program wspierający te działania. W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie trwają właśnie konsultacje społeczne. Uczestniczą w nich podejmujące działania organizacje pozarządowe, szkoły i samorządy z regionu a także przedstawicielka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Wydziału Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Decyzją rządu, program integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020 realizowany jest w całym kraju. Doświadczenie pokazuje, że romska mniejszość etniczna wciąż jest zagrożona wykluczeniem społecznym. Wynika to z wielu czynników społecznych i kulturowych.

Podczas spotkania w Olsztynie wskazywano, że na wykluczenie społeczne wpływa niski poziom wykształcenia co często skutkuje brakiem kwalifikacji pożądanych na rynku pracy. W konsekwencji powoduje gorszą sytuację bytową i zdrowotną Romów. Nie bez znaczenia jest też hermetyczny charakter niektórych tradycyjnych wspólnot romskich, broniących swojej niezależności. Zmienia się to między innymi dzięki działaniom integrującym tę społeczność w szkołach. Na Warmii i Mazurach rządowa pomoc sięga około 200 tysięcy złotych rocznie, ale są też inne źródła wsparcia.

W planach jest kontynuacja programu, ale w zmienionej formie. Najważniejsze jest dopracowanie współpracy na szczeblach lokalnych. Doświadczenia ostatnich lat pokazały, że między poszczególnymi instytucjami nie ma dobrej współpracy i zamiast współpracować działają na własną rękę. Na Warmii i Mazurach społeczność romska zamieszkuje głównie Olsztyn – około 1000 osób. W Ełku żyje ponad 70 Romów, a w Elblągu – 58.

 

Autor: K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, nauka, edukacja, Romowie, wykluczenie, Cyganie
Dziura pokoleniowa w zawodach pielęgniarki i położnej. W Olsztynie zastanawiano się, jak ją zasypać

Konferencja naukowa z udziałem pielęgniarek i położnych odbyła się w olsztyńskim Centrum Symulacji Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Na Warmii i Mazurach jest około 9 tysięcy pielęgniarek i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV