Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Romowie zagrożeni wykluczeniem społecznym. W Olsztynie zastanawiano się jak ich integrować, zachęcać do edukacji i pracy
Większy udział Romów w systemie edukacji i rynku pracy – to główne założenia integracji tej mniejszości narodowej w Polsce.
W 2020 roku kończy się rządowy program wspierający te działania. W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie trwają właśnie konsultacje społeczne. Uczestniczą w nich podejmujące działania organizacje pozarządowe, szkoły i samorządy z regionu a także przedstawicielka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Wydziału Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Decyzją rządu, program integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020 realizowany jest w całym kraju. Doświadczenie pokazuje, że romska mniejszość etniczna wciąż jest zagrożona wykluczeniem społecznym. Wynika to z wielu czynników społecznych i kulturowych.
Podczas spotkania w Olsztynie wskazywano, że na wykluczenie społeczne wpływa niski poziom wykształcenia co często skutkuje brakiem kwalifikacji pożądanych na rynku pracy. W konsekwencji powoduje gorszą sytuację bytową i zdrowotną Romów. Nie bez znaczenia jest też hermetyczny charakter niektórych tradycyjnych wspólnot romskich, broniących swojej niezależności. Zmienia się to między innymi dzięki działaniom integrującym tę społeczność w szkołach. Na Warmii i Mazurach rządowa pomoc sięga około 200 tysięcy złotych rocznie, ale są też inne źródła wsparcia.
W planach jest kontynuacja programu, ale w zmienionej formie. Najważniejsze jest dopracowanie współpracy na szczeblach lokalnych. Doświadczenia ostatnich lat pokazały, że między poszczególnymi instytucjami nie ma dobrej współpracy i zamiast współpracować działają na własną rękę. Na Warmii i Mazurach społeczność romska zamieszkuje głównie Olsztyn – około 1000 osób. W Ełku żyje ponad 70 Romów, a w Elblągu – 58.
Autor: K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Kurator oświaty Jolanta Skrzypczyńska o zmianach w nowym roku szkolnym. "Ma być łatwiej"
- Zawodowe awanse nauczycieli. Zmieni się część dyrektorów szkół i przedszkoli
- Nielegalna praca cudzoziemców z Ameryki Południowej. Muszą opuścić Polskę
- "Rynek się zmienia". Wolimy wyższe zarobki od pracy na etacie