Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W nadleśnictwie Spychowo powstaje ośrodek rehabilitacyjny dla rysi

opis

Ryś

W nadleśnictwie Spychowo powstaje ośrodek rehabilitacji rysi. Będzie drugim, obok ośrodka w Napromku, miejscem w tym regionie Polski, gdzie dzikie zwierzęta będą leczone a potem przywracane naturze.

Jak powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak, ośrodek rehabilitacji rysi to jeden z elementów projektu prowadzonego przez nadleśnictwo Spychowo i Lasy Państwowe oraz Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze.

Chodzi o to, by wzmocnić populację rysia m.in. na Warmii i Mazurach. To największy dziko żyjący kot w Polsce. Widzimy, że m.in dzięki pracy leśników populacja rysia się odradza, choć nadal ciężko spotkać to zwierzę w naturze. Rysie prowadzą samotniczy tryb życia i unikają człowieka

– podkreślił Adam Pietrzak z RDLP w Olsztynie.

Jak mówił, o tym, że rysie występuje w lasach północnowschodniej Polski, świadczą zdjęcia, które ludzie spacerujący po lasach przysyłają leśnikom. – Niektórzy spacerowicze czy grzybiarze mają szczęście i spotykają tego dzikiego kota w naturalnym środowisku – dodał.

Chcemy, żeby takich spotkań było więcej, stąd potrzeba zbudowania specjalistycznego ośrodka w nadleśnictwie Spychowo. Będą do niego przyjmowane rysie poszkodowane np. w wypadkach komunikacyjnych. Po wyleczeniu koty będą przywracane naturze

– zaznaczył. Dodał, że będzie to drugi ośrodek w regionie, w którym leczone będą cenne drapieżniki.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie ma już specjalistyczny ośrodek w Napromku w nadleśnictwie Olsztynek. Choć najczęstszymi pacjentami są sarny, myszołowy, bociany, puszczyki, dziki oraz jeże, to od 2016 roku istnieje tam także duża zagroda do rehabilitacji wilków. Do tej pory specjaliści uratowali w Napromku 6 wilków.

Ryś, który w Polsce objęty jest ochroną ścisłą, występuje w dwóch populacjach: nizinnej w Polsce północno – wschodniej i karpackiej. Każdy ryś ma unikalny układ cętek na futrze i dzięki temu można odróżnić od siebie poszczególne osobniki.

Prowadzi skryty i samotniczy tryb życia. Dzień zwykle spędza w kryjówkach, a w nocy wychodzi na żer. Główny pokarm rysia stanowią sarny, łanie oraz młode jelenie, ale także ptaki i małe ssaki. Populację rysia w Polsce szacuje się na około 150 – 200 osobników.

Źródło: PAP (ali/aszw)
Redakcja: Ł. Sadlak

Przeczytaj poprzedni wpis:
opis
Do Elbląga trafią tureckie tramwaje

Za prawie 95 mln zł turecka firma Bozankaya Rayli Sistemler dostarczy Elblągowi 10 niskopodłogowych tramwajów. Zaproponowała ona cenę o ponad 35,5 mln zł niższą niż konkurencyjna...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV