W Ostródzie odbędzie się Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych.
Po raz 7 nauczyciele z całego świata, którzy uczą języka polskiego spotkają się w Ostródzie. Odbędzie się tam Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych. Na Mazury przyjedzie ponad stu pedagogów.
Liliana Madelska, językoznawczyni, która uczy teraz w Uniwersytecie w Wiedniu wyjaśnia, że różnice w nauczaniu ojczystego języka w Polsce i za granicą są ogromne.
W Polsce nauczyciel pracuje głównie z tekstami literackimi i wie, jakich błędów można się spodziewać. Natomiast za granicą – wszystko może być nie tak: fonetyka, morfologia, fonologia, leksyka, składnia
– tłumaczy.
Podczas zjazdu ponad stu nauczycieli polonijnych z 22 krajów (m.in. Argentyna, Białoruś, Estonia, Francja, Holandia, Hiszpania, Irlandia, Kanada, Kazachstan, Norwegia, Rosja, USA, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy) poznawać będzie istotne zagadnienia z zakresu znaczenia edukacji historycznej w budowaniu tożsamości człowieka, socjologii kultury, rodziny oraz języka. W programie Zjazdu przewidziano m.in. wykłady o znaczeniu edukacji historycznej w budowaniu tożsamości człowieka (prof. Jan Żaryn), metodach nauczania o niepodległości Polski (Barbara Gołębiowska, Muzeum Józefa Piłsudskiego) oraz warsztaty o twórcach naszej niepodległości (Olga Tumińska, IPN).
Tradycyjnie już oprócz wykładów, warsztatów i paneli dyskusyjnych organizatorzy przewidują m.in. galę wręczenia Nagrody Polonijnego Nauczyciela Roku im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego.
Swój udział w Zjeździe zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska. Spotkanie objęła patronatem honorowym Pierwsza Dama – Agata Kornhauser-Duda.
Spotkanie w Ostródzie odbywa się pod hasłem „Wschód Zachód – Łączy nas Polska”.
K.Piasecka/asocha