W Olsztynie uczczono 78 rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwa Polski
Była pierwszą organizacją zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego. 27 września 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polski.
A dziś w Olsztynie przy pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego spotkali się kombatanci, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych i młodzież.
Dziękuję za wolną Polskę, za to, że mogę studiować i wychowywać w przyszłości moje dzieci w moim kraju, za to dziękuję
– tak mówiła wzruszona przedstawicielka młodzieży, która w imieniu młodego pokolenia odebrała symboliczny testament żołnierzy Armii Krajowej.
Jan Sadowski z koła Armii Krajowej w Bartoszycach miał wtedy 9 lat i wojna okrutnie go doświadczyła:
W 1944 roku zabrali mnie Niemcy, najpierw do Konigsbergu, potem był obóz niemiecki obóz koncentracyjny w Stutthofie, powróciłem z niego chory na tyfus, 12 sierpnia zostałem aresztowany przez KBW a w styczniu 1950 roku zostałem skazany na 6 lat więzienia, odsiedziałem 4 lata i 2 miesiące
– opowiadał.
Z biegiem lat kombatanci odchodzą, ale zawsze spotykają się na podobnych uroczystościach – mówi prezes Koła AK w Szczytnie, Urszula Haczkiewicz.
Było nas kiedyś około 100 osób, dzisiaj zostało około 17 osób, chociaż jest nas mało, ale tak jak ułan, trzymamy sztandar do końca
– mówi pani Haczkiewicz.
Na uroczystości pod olsztyńskim Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego przybyli przedstawiciele władz, służb mundurowych i młodzieży. Był Apel Pamięci, a żołnierze AK symbolicznie przekazali testament młodemu pokoleniu. Pod pomnikiem zapłonęły znicze.
Autor: KKantor
Redakcja: ASocha