Olsztyn, Aktualności
W Olsztynie profesora Zbigniewa Religę wspominali jego pacjenci, piloci i uczniowie
Marzec to miesiąc pamięci o profesorze Zbigniewie Relidze. Dziś (24.03.) takie obchody odbyły się w olsztyńskim Medyku – czyli Szkole Policealnej im. Zbigniewa Religi.
Profesor Zbigniew Religa zmarł 8 marca 2009 roku. Dlatego właśnie w marcu jest wspominany, zwłaszcza w szkołach noszących jego imię. Jedną z nich jest olsztyński „Medyk”. Właśnie do niego przyjechali przedstawiciele innych polskich szkół mających Profesora za swojego patrona, ale i osoby, które transplantacjom zawdzięczają życie. Wśród nich był Jarosław Cyrynger, prezes Stowarzyszenia Transplantacji Serca. W 2009 roku trafiłem do szpitala, mój stan zdrowia był tak zły, że konieczny był przeszczep. Prawdę mówiąc, wcześniej słabo znałem dokonania profesora Religi. Dopiero później zaangażowałem się w kultywowanie pamięci o nim. To, co zrobił, było przełomowe, dzięki transplantacjom w Polsce żyje tysiąc osób z przeszczepionym serce – przypomina Jarosław Cyrynger.
Do Olsztyna przyjechali też lotnicy – ci, którzy odpowiadali za transport organów do przeszczepu. Wśród nich podpułkownik Mirosław Czechowski, który przez ćwierć wieku był koordynatorem wojskowych lotów przewożących serca i pacjentów do przeszczepu. Bardzo dobrze pamiętam, jak w latach 80-tych zadzwonił Zbigniew Religa z Zabrza i powiedział, że mamy okazję ratować ludzi, bo zaczął się program transplantacyjny. Nie było żadnego zastanawiania się, zaczęliśmy omawiać szczegóły – wspomina.
Ale oprócz wspomnień było to też spotkanie robocze dyrektorów szkół noszących imię Profesora – by przygotować się do okrągłej rocznicy jego śmierci za dwa lata. Chcemy, by każda ze szkół miała swoje pięć minut, poza tym Fundacja Rozwoju Transplantacji Serca z Zabrza zgodziła się pokazać swój dorobek w każdej ze szkół – dlatego bardzo ważne jest, by już ustalać kalendarium tych wydarzeń – mówi Jolanta Kłoczewska, dyrektor Szkoły Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi.
Posłuchaj wspomnień o profesorze Zbigniewie Relidze. Przygotował Andrzej Piedziewicz.
(apiedz/as)
PRZECZYTAJ TAKŻE