Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W magazynach zaczyna brakować krwi. Z powodu pandemii wielu dawców zrezygnowało z jej oddawania

Puste poczekalnie, puste sale pobrań a z czasem puste banki krwi. Regionalne Centra Krwiodawstwa w całym kraju alarmują: w magazynach zaczyna brakować krwi.

W obliczu pandemii koronawirusa wielu dawców zrezygnowało bowiem z jej oddawania. Szacuje się, że do niektórych oddziałów zgłasza się teraz nawet o 70 procent dawców mniej. Chociaż szpitale odwołały wiele planowych zabiegów to krew nadal jest potrzebna, chociażby dla ofiar wypadków komunikacyjnych czy rodzących kobiet.

Na Warmii i Mazurach sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna, ale wszystko może się zmienić.

Obecny zapas krwi wystarczy zaledwie na 3 najbliższe tygodnie – podkreśla Grażyna Kula, dyrektorka olsztyńskiego centrum krwiodawstwa.

Najbardziej potrzebna jest krew grupy O Rh-, ponieważ to właśnie ją w nagłych przypadkach można przetoczyć każdemu.

Potencjalnym dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca nie mniej niż 50 kilogramów. Jest jeszcze jeden bardzo ważny warunek. Taka osoba w ciągu ostatnich 2 tygodni nie mogła być zagranicą oraz mieć kontaktu z innymi chorymi.

W związku z epidemią koronawirusa do odwołania zamknięte będą terenowe oddziały w Bartoszycach i w Działdowie. W tym czasie dawcy proszeni są o zgłaszanie się do oddziału w Nidzicy.

Posłuchaj relacji Izy Malewskiej

00:00 / 00:00

Autor: I.Malewska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, krew, dawcy
COVID-19 najbardziej zagraża osobom z chorobami oddechowymi. Narażeni są zwłaszcza palacze z chorobą płuc

Pacjenci z chorobami układu oddechowego, które powodują duszność, świsty oddechowe i problemy z funkcjonowaniem płuc, są najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby COVID-19 – wynika z...

Zamknij
RadioOlsztynTV