W Gietrzwałdzie powstanie wyjątkowe miejsce. Przybliży trudną i złożoną historię Warmii
W Gietrzwałdzie, w pobliżu bazyliki, powstanie Centrum Dziedzictwa, Historii i Kultury Warmii. Władze gminy liczą na to, że pierwsi zwiedzający będą mogli odwiedzić to miejsce w 2027 roku.
Wójt Gietrzwałdu Jan Kasprowicz powiedział, że trwają prace nad koncepcją wystaw, które znajdą się w Centrum Dziedzictwa, Historii i Kultury Warmii.
Mamy już koncepcję, wizualizację, pozwolenie na budowę będziemy mieć jeszcze w tym roku. Liczę na to, że pierwszy turysta odwiedzi to miejsce w 2027 roku. Zaangażowaliśmy do tej pracy najlepszych w kraju specjalistów
– zapewnił.
Gietrzwałd dziś jest znany przede wszystkim z sanktuarium maryjnego. W 1877 roku w tej miejscowości doszło do objawień Maryjnych, które do dziś są jedynymi objawieniami zatwierdzonymi przez kościół katolicki na terenie Polski. Wójt Kasprowicz podkreślił, że zanim doszło do objawień ludzie nie tylko z Warmii pielgrzymowali tu, często pieszo, do cudownego obrazu Matki Bożej.
Nasze centrum nie będzie poświęcone wyłącznie objawieniom, to będzie jedynie maleńki wycinek tego, co chcemy tam pokazać. W Centrum znajdą się informacje i o gwarze, i o kulturze, obyczajach, kulinariach
– powiedział.
Gmina Gietrzwałd ma już koncepcję architektoniczną Centrum Dziedzictwa. To mieszkanka gminy, architekt Magdalena Zwolińska, która tworząc projekt w nowoczesny sposób nawiązała do tradycyjnego ludowego budownictwa.
Budynek będzie nawiązywał do warmińskiego gospodarstwa z domem, stodołą. Będzie dużo drewna, szkła, oczywiście czerwona cegła i dachówka
Budowa gietrzwałdzkiego Centrum Dziedzictwa będzie finansowana w większości z unijnych dotacji. Samorząd województwa przygotował na tę inwestycję 3,7 mln euro, z tego 3,5 mln to pieniądze unijne, zaś 200 tys. euro dołoży budżet państwa.
Dotąd na Warmii nie ma placówki, która w kompleksowy sposób opowiadałaby trudną i złożoną historię Warmii. Wiele instytucji upraszcza dzieje Warmii nazywając tę krainę „Świętą Warmią”, co ma nawiązywać do tego, że władzę świecką i duchowną sprawowali tu do 1772 roku, czyli pierwszego rozbioru Polski, biskupi.
Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: Ł. Sadlak