W Elblągu i Ełku świętują rocznicę 4 czerwca

Jacek Tomczak zajmował się plakatowaniem Elbląga i roznoszeniem ulotek przed wyborami 4 czerwca 1989 roku, fot. M.Stankiewicz.
4 czerwca to ważna data w naszej historii, chociaż późniejsze wydarzenia i kolejne lata nie przyniosły oczekiwanych skutków. Ale był to początek przemian – uważają elbląscy opozycjoniści, którzy zostali wybrani 25 lat temu do kontraktowego sejmu i w demokratycznych wyborach do senatu.
Elbląg miał dwóch senatorów – Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Borowskiego oraz jednego posła Edmunda Krasowskiego. Jak wspomina, według ustaleń start do kontraktowego sejmu nie był równy dla obu stron ówczesnej strony politycznej, a mimo tego Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie zdobył wszystkie mandaty z 35-procentowej puli przyznanej opozycji.
Kampania był krótka i robiona własnym sumptem właściwie bez pieniędzy, a na sukces kandydatów Komitetu Obywatelskiego zapracowała rzesza wolontariuszy.
– Była radość i poczucie czegoś wielkiego, mimo różnych późniejszych doświadczeń zrobiłbym to samo – wspomina Jacek Tomczak, który zajmował się plakatowaniem Elbląga i roznoszeniem ulotek.
W 25t rocznicę pierwszych wyborów w Elblągu został posadzony Dąb Wolności. A na Starym Mieście do 16 czerwca można oglądać wystawę „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010”, której autorem jest historyk gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Arkadiusz Kazański.

Jacek Tomczak zajmował się plakatowaniem Elbląga i roznoszeniem ulotek przed wyborami 4 czerwca. Fot. M.Stankiewicz
(Mira Stankiewicz/as)
Mija 25 lat od pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Do obchodów przyłączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku.
O tym, co przygotowała na dzisiaj biblioteka – opowiada Cezary Wenda. W programie jest otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej „Solidarności” oraz pokaz teledysku do piosenki Jacaka Kaczmarskiego „Obława II”.
Wieczorem odbędzie się koncert „A mury runą”, a na którym piosenki Kaczmarskiego i własne kompozycje zagra zespół Piramidy.
Koncert rozpocznie się o godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. (M. Zbrożek/as)