W Bezbłędniku Językowym o bajkach w gwarze warmińskiej
Bojki no dzieciuków. W Bezbłędniku Językowym o gwarze warmińskiej w przedszkolach i szkołach. Najmłodsi poznają tradycyjne bajki w gwarze warmińskiej.
Popularyzujący gwarę warmińską Łukasz Ruch wyjaśnił, dlaczego warto mówić dzieciom o gwarze. Jako nośnik tradycji ustnych jest ona na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Czy to ważne dziedzictwo językowe? Odpowiedzi w audycji Bezbłędnik Językowy Anny Minkiewicz-Zaremby.
Tematy i rozmówcy:
1. Bojki no dzieciuków – o bajkach po warmińsku i gwarze jako ważnym dziedzictwie językowym. Rozmówcy: popularyzator gwary warmińskiej Łukasz Ruch, autorka bajek Martyna Ruch, Marta Liszewska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dyrektor Akademii Malucha w Dywitach Agnieszka Marchel-Pieczkowska i przedszkolaki.
2. Cykl „Uwaga, błąd!” realizowany przez studentów olsztyńskiej polonistyki. Dominika Bednarczyk wyjaśni, która forma jest poprawna: podać czy poddać w wątpliwość?
3. Wielki słownik gwarowy – dr Piotr Szatkowski z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk o słówkach mazurskich dotyczących pisania listów.
Posłuchaj audycji
Autor: A. Minkiewicz-Zaremba
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy