Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Umorzono śledztwo w sprawie dzieciobójstwa w Iławie. Matka zmarła po porodzie

Prokuratura Okręgowa w Elblągu

Prokuratura  umorzyła śledztwo ws. śmierci dwóch noworodków z Iławy. W ocenie śledczych, dzieciobójstwa dokonała matka, która zmarła wkrótce po porodzie, a do przestępstwa doszło bez udziału innych osób.

Śledztwo toczyło się od stycznia tego roku. Do szpitala w Iławie przywieziono wówczas 35-letnią Olgę P. z silnym krwotokiem z dróg rodnych. Pacjentka była w stanie krytycznym i nie udało się jej uratować. Lekarze stwierdzili, że była po przebytym niedawno porodzie, do którego doszło poza szpitalem. Dlatego zawiadomili policję, a ta przeszukała mieszkanie kobiety. Na balkonie znaleziono dwa martwe noworodki – bliźnięta płci męskiej.

W toku śledztwa prokuratura uzyskała opinię sądowo-lekarską, z której wynika, że noworodki urodziły się żywe w wyniku tzw. porodu przedwczesnego. Zdaniem śledczych, zgromadzony materiał dowodowy pozwolił przyjąć, że Olga P. pozbawiła je życia bez udziału innych osób i „działała w okresie porodu i pod wpływem przebiegu porodu„.

Jak ustalono, w przypadku jednego z noworodków polegało to „na niepodjęciu działań pielęgnacyjnych po jego urodzeniu, niewezwaniu fachowej opieki medycznej i porzuceniu go zimą na balkonie„. Do nagłej śmierci drugiego z bliźniąt doprowadziło natomiast „zadanie dwóch urazów mechanicznych w głowę„. Śledztwo umorzono w obu tych punktach.

Olga P. wychowywała samotnie pięcioro dzieci w wieku 3-15 lat. Według policji, nie było wcześniej sygnałów świadczących, że  może dojść do tragedii. Rodzina miała przydzielonego kuratora sądowego i zapewnione wsparcie asystenta rodziny, czego powodem miały być „problemy wychowawcze”. Pracownicy opieki społecznej nie wiedzieli, że kobieta jest w ciąży – ich zdaniem ukrywała to nawet przed bliskimi.

 

 

autor: Marcin Boguszewski/PAP
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Radni PiS w Elblągu chcą wprowadzić do budżetu budowę wiaduktu, obiektów sportowych i obniżkę cen biletów

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości, mający większość w elbląskiej Radzie Miasta zgłasza szereg poprawek do przyszłorocznego budżetu Elbląga - poinformowali radni na specjalnej konferencji. Głosowanie już...

Zamknij
RadioOlsztynTV