Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

To było dzieciobójstwo. Noworodki z Iławy urodziły się żywe

Blok, w którym doszło do tragedii

Noworodki, których ciała znaleziono na balkonie bloku w Iławie, urodziły się żywe – poinformowała Prokuratura Okręgowa w Elblągu, powołując się na wstępną opinię biegłego. Poród odbył się poza szpitalem, matka dzieci zmarła.

Rzeczniczka elbląskiej prokuratury Iwona Piotrowska powiedziała, że ze wstępnej opinii biegłego po sekcji zwłok wynika, że był to poród z ciąży bliźniaczej, a dwaj chłopcy urodzili się żywi. Takie ustalenia biegłego potwierdzają przyjętą w śledztwie kwalifikację prawną, czyli podejrzenia dzieciobójstwa. Jej zdaniem, bliższe informacje o wnioskach z sekcji powinny być znane w środę 18 stycznia. Śledczy czekają też na wyniki badań histopatologicznych. Na razie nie wypowiadają się o przyczynach śmierci dzieci.

Martwe noworodki znaleziono kilka dni temu (12 stycznia) na balkonie mieszkania 35-letniej kobiety, która trafiła do szpitala z silnym krwotokiem z dróg rodnych. Pacjentkę przywieziono w stanie krytycznym, zmarła w piątek 13 stycznia nad ranem. Lekarze stwierdzili, że była po porodzie, który odbył się poza szpitalem, dlatego zawiadomili policję.

Kobieta wychowywała samotnie pięcioro dzieci w wieku 3-15 lat. Policja i opieka społeczna nie miały wcześniej sygnałów świadczących, że może dojść do tragedii. W ich ocenie, rodzina miała dobrą opinię, a w domu nie dochodziło do przemocy. Rodzina miała przydzielonego kuratora sądowego i asystenta rodziny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W obu przypadkach powodem miały być „problemy wychowawcze”. Jak tłumaczyła rzeczniczka iławskiej policji Joanna Kwiatkowska, chodziło głównie o to, że „nastoletnia córka czasem nie dogadywała się z mamą”.

Według dyrektor iławskiego MOPS Ireny Kasprzyckiej, nadzór nad rodziną ze strony tej instytucji był właściwy. Jak zapewniała, 35-latka nie zgłaszała, żeby „miała jakieś straszne problemy”. – O ciąży nie wiedziała nawet najbliższa rodzina, a co dopiero my – mówiła Kasprzycka. Jej zdaniem, sytuacja tej rodziny nie była zła. Korzystała głównie ze świadczeń rodzinnych, a nie z pomocy społecznej. Jak relacjonowała, w domu „zawsze było czysto posprzątane, lodówka pełna jedzenia, a dzieci ładnie ubrane”.

Osieroconą piątkę dzieci oddano na razie pod opiekę babci. O ich dalszej przyszłości zadecyduje sąd, który w takich przypadkach ustanawia tzw. rodzinę zastępczą lub umieszcza dzieci w odpowiedniej placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Postępowanie, które od prokuratury rejonowej w Iławie przejęła elbląska prokuratura okręgowa, prowadzone jest w kierunku dzieciobójstwa. Zgodnie z kodeksem karnym, matce, która zabija dziecko – w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu – grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

 

(PAP/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, dzieciobójstwo, noworodki, balkon, iłada
Areszt za pobicie ze skutkiem śmiertelnym

Jest tymczasowy areszt dla 30-latka z gminy Bartoszyce, który brutalnie pobił znajomego. 39-letni mężczyzna zmarł w szpitalu. Podejrzanemu postawiono zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ze...

Zamknij
RadioOlsztynTV