Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ulicami Olsztyna przejdzie korowód kominiarzy. Do stolicy Warmii i Mazur przyjechały delegacje z całego kraju

Fot. fotolia

Do piątku w Olsztynie potrwa zjazd Krajowej Izby Kominiarzy. Dzisiejszy przemarsz przy akompaniamencie orkiestry dętej będzie atrakcją dla mieszkańców i turystów.

Świąteczny korowód kominiarzy wyruszy o godzinie 11 z Placu Solidarności do bazyliki konkatedralnej św. Jakuba. Patronem kominiarzy jest święty Florian. Jako święty chroniący od ognia opiekuje się też strażakami i  hutnikami. Święto jest okazją do przypomnienia roli kominiarzy.

Ponad 200 kominiarzy z całego kraju przyjechało do Olsztyna na trzecie ogólnopolskie święto Krajowej Izby Kominiarzy.

– To będzie wyjątkowa atrakcja dla olsztynian – zapowiadał w Bliższych Spotkaniach szef Izby na Warmii i Mazurach Leszek Kiński.

Wielu przechodniów będzie zapewne podczas parady łapać się za guziki. Leszka Kińskiego zapytaliśmy zatem, kiedy ów guzik puścić, żeby mieć szczęście.

Początki kominiarstwa

Sięgają średniowiecza. Już w XIII wieku starano się wyprowadzić dym do wyższych warstw atmosfery przez stosowanie kominów wychodzących ponad dachy budynków. Dziś kominiarze z reguły czyszczą kominy, jednak rozwój techniki grzewczej sprawił, że zakres ich prac objął szeroko rozumianą działalność profilaktyczną, polegającą na zapobieganiu szkodom, jakie mogą powstać wskutek nieprawidłowego funkcjonowania przewodów kominowych i urządzeń grzewczo-kominowych.

Pożary od kominów

W 2018 roku w Polsce zanotowano kilka tysięcy pożarów od kominów i urządzeń grzewczych na paliwa stałe, płynne i gazowe. Giną ludzie, a materialne straty idą w miliony. Nawet jeżeli nie dojdzie do pożaru komina, brak odpowiedniej konserwacji przewodów kominowych czy lekceważenie usług kominiarskich może spowodować zatrucie tlenkiem węgla zwanym potocznie czadem.

Akcja „Zaproś kominiarza”

W ramach akcji społecznej „Zaproś kominiarza”, której patronuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, został ogłoszony konkurs plastyczny „Kominiarz Strażnikiem Bezpieczeństwa Twojego Domu”. Celem konkursu jest poznawanie historii i dziedzictwa kulturowego zawodu kominiarza oraz budowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci. Skierowany do uczniów klas I-III olsztyńskich szkół konkurs został objęty honorowym patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Podczas dzisiejszych uroczystości laureatom konkursu zostaną wręczone nagrody.

Fot. PAP

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kominiarz, święto, Florian, izba kominiarzy, zjezd
Świąteczny weekend warmińsko-mazurskich terytorialsów

4.Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej obchodzi swoje święto. Po raz drugi żołnierze naszej formacji obchodzą swój dzień - a jest co świętować, bo jest nas coraz więcej -...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV