Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ukraiński zwycięzca Eurowizji apeluje o pomoc Mariupolowi i Azowstalowi

Ukraina wygrała finał konkursu Eurowizja 2022. Fot. Corinne Cumming/eurovision.tv

Ukraiński zespół Kalush Orchestra z utworem „Stefania” wygrał w Turynie 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. Na drugim miejscu znalazł się Brytyjczyk Sam Ryder. Polak Krystian Ochman zajął dwunaste miejsce.

Zwycięski utwór nosi tytuł „Stefania”. Autor Ołeh Psiuk napisał go przed rosyjską inwazją dedykując swojej matce. Po wybuchu wojny piosenka nabrała nowego znaczenia. Ukraińska grupa po wczorajszym występie zaapelowała o pomoc Ukrainie, Mariupolowi i Azowstalowi.

W konkursie odniosła zdecydowane zwycięstwo dzięki głosom telewidzów. Po głosowaniu krajowych jury Ukraińcy byli na czwartym miejscu. Włoscy komentatorzy podkreślali, że w zwycięstwie, oprócz walorów artystycznych piosenki, pomogły ogromna sympatia i współczucie, którym Europejczycy darzą teraz napadniętą przez Rosję Ukrainę.

Polak Krystian Ochman z piosenką „River” zajął 12. miejsce, zdobywając 151 punktów.

Następny konkurs odbędzie się na Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że być może zostanie zorganizowany w Mariupolu. Prezydent Ukrainy pogratulował reprezentantom swojego kraju zwycięstwa w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Nasza odwaga robi wrażenie na świecie, nasza muzyka podbija Europę. Zadbamy o to, aby pewnego dnia uczestnicy i goście Eurowizji gościli w ukraińskim Mariupolu. Wolnym, spokojnym, odbudowanym

– napisał Wołodymyr Zełenski na Facebooku.

Fot. PAP/EPA

Prezydent Ukrainy podziękował też wszystkim, którzy oddali głosy na Kalush Orchestra. Odnosząc się do wojny z Rosją Zełenski zaznaczył, że „zwycięski akord w walce z wrogiem nie jest daleko”.

Fot. PAP/EPA.

Pragnę, aby przyszłoroczna Eurowizja odbyła się w Kijowie w wolnej i zjednoczonej Ukrainie – napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, gratulując Ukraińcom zwycięstwa w konkursie piosenki Eurowizji. To jedne z wielu gratulacji, które popłynęły do Kijowa.

Gratulacje dla Kalush Orchestra i Ukrainy wygranej w Eurowizji. Dziś wieczorem wasza piosenka zdobyła moje serce. Świętujemy wasze zwycięstwo na całym świecie. UE jest z wami

– napisała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Foit. PAP/EPA

Gratulacje dla Ukrainy i Kalush Orchestra, wygraliście. Niech żyje muzyka! Niech żyje Europa!”

– to słowa szefa dyplomacji UE Josepa Borrella.

Zwycięstwo w konkursie jest wyraźnym odzwierciedleniem nie tylko talentu, ale także niezachwianego poparcia dla waszej walki o wolność

– napisał brytyjski premier Boris Johnson.

Niech to będzie tylko jedno z wielu zwycięstw w tym roku. Miłość zawsze zwycięża, prawda zawsze zwycięża. Europa jest z wami, nasze serca są z wami. Chwała Ukrainie!

– napisał prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Drugie miejsce w tegorocznym konkursie Eurowizji zajęła Holandia, a trzecie – faworytka jury z Grecji. Najsłabiej w głosowaniu jury wypadła Austria, a telewidzów – Słowenia, która dostała punkty tylko od chorwackich widzów.

Eurowizja 2022: Krystian Ochman w finale!

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna, Rosja, piosenka, Ukraina
Dzień wdzięczności w Rybakach. „Chcemy podziękować Polakom za pomoc”

W Ośrodku Caritas w Rybakach trwa dzień wdzięczności osobom wspierającym uchodźców wojennych z Ukrainy. Ukraińcy, którzy uciekli do Polski przed wojną i tu znaleźli oparcie, chcą...

Zamknij
RadioOlsztynTV