Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ukraina: Ciężki atak rakietowy na Kijów. Duda po rozmowie z Zełenskim

To była bezsenna noc dla wielu mieszkańców Kijowa. Rosyjskie lotnictwo intensywnie bombardowało ukraińską stolicę, w tym dzielnice mieszkalne. Wiele osób spędziło noc w metrze, które stało się w ostatnich godzinach głównym schronem w mieście.

Bombardowanie 3-milionowego Kijowa trwało przez całą noc, a eksplozje, syreny alarmowe i wezwania do schronów słychać było także rano. Rosyjskie drony zrzucały bomby na bloki mieszkalne m. in. w dzielnicy Pozniaky. Według władz miasta, co najmniej jeden blok został zniszczony i grozi zawaleniem.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot nad Kijowem. Wybuchy, które nad ranem było słychać w centrum miasta, to skutek ciężkiego ostrzału rakietowego prowadzonego przez Rosjan, a także przeciwdziałania wojsk ukraińskich.

O potężnym ataku rakietowym na Kijów pisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

Ostatnim razem nasza stolica doświadczyła czegoś takiego w 1941 roku, kiedy została zaatakowana przez hitlerowskie Niemcy. Ukraina pokonała tamto zło i pokona to teraz

– stwierdził i wezwał jednocześnie społeczność międzynarodową do nałożenia sankcji na Rosję.

Fot. NEXTA

Jak informuje agencja Interfax, rosyjskie wojsko zaatakowało stolicę Ukrainy przy użyciu rakiet samosterujących lub balistycznych. W odpowiedzi siły ukraińskie uruchomiły w mieście systemy obrony przeciwlotniczej. Udało się im zestrzelić jeden rosyjski samolot. Szczątki maszyny spadły na budynek mieszkalny w dzielnicy Pożniaki. W bloku wybuchł pożar, są ranni, a budynek grozi zawaleniem. Na miejscu trwa akcja ratunkowa ukraińskich służb.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przestrzegał wcześniej, że w Kijowie działają rosyjskie grupy dywersyjne. Wezwał mieszkańców do czujności i przestrzegania godziny policyjnej.

Burmistrz Witalij Kliczko informuje w mediach społecznościowych, że odłamki rakieta trafiły w budynek mieszkalny, który jest zniszczony. Uratowano 20 osób, 8 osób zostało rannych, a 150 osób ewakuowano. Informację zamieściła agencja Nexta skupiająca największe media Europy Wschodniej.

Mer Kijowa Witalij Kliczko jest jednym z dowódców obrony miasta

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał rano z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Sytuacja w Kijowie jest bardzo trudna. Nad ranem Rosjanie zaczęli bombardowanie miasta. Drony zrzucają bomby na budynki mieszkalne. Giną ludzie

– napisał prezydent w piątek na Twitterze.

Fot. NEXTA

Ukraina potrzebuje skutecznej pomocy międzynarodowej i antywojennej koalicji. Bronimy swojej wolności i swojej ziemi. Ale potrzebujemy skutecznej pomocy międzynarodowej. Rozmawiałem o tym z (prezydentem) Andrzejem Dudą (…) Zwróciłem się do Bukaresztańskiej Dziewiątki w sprawie pomocy obronnej, sankcji, presji na agresora. Wspólnie musimy posadzić Rosję za stołem negocjacji. Potrzebujemy koalicji antywojennej

– napisał rano na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Kijów. Fot. PAP/EPA

Fot. NEXTA

Wielu mieszkańców Kijowa schroniło się w metrze i przejściach podziemnych.

Fot. NEXTA

Od czwartku trwa zakrojona na szeroką skalę rosyjska inwazja wojskowa na Ukrainę. Przeprowadzono ataki lotnicze na miasta i bazy wojskowe, wysłano żołnierzy i czołgi, które przekroczyły granice Ukrainy z wielu kierunków.

Sztab generalny armii ukraińskiej opublikował dziś rano komunikat o przebiegu walk, przekazując w nim m.in., że żołnierze ukraińscy toczą walki w obwodzie kijowskim, dokąd armia rosyjska skierowała dużą liczbę pojazdów opancerzonych.

Wojsko rosyjskie ostrzelało oddziały ukraińskie w rejonie miasta Kropywnycki w obwodzie kirowohradzkim, na Zaporożu – podał sztab w komunikacie, opisującym sytuację na godz. 6 rano czasu lokalnego (godz. 5 rano czasu polskiego).

Siły ukraińskie informują o aktywności rosyjskich śmigłowców bojowych przy granicy z Mołdawią. Żołnierze ukraińscy toczą walki w rejonie miejscowości Iwanków w obwodzie kijowskim.

Przedstawiciel MSW Anton Heraszczenko ocenił, że celem sił rosyjskich jest podejście do Kijowa ze strony Iwankowa i Czernihowa.

Na Ukrainie trwają działania obronne. „Dzisiaj będzie najtrudniejszy dzień”

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR/PAP/TT

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna, Ukraina, Kijów, uwaga, pilne
Jerzy Szmit w Porannych Pytaniach: Putin zasługuje na określenie zbrodniarza wojennego

- Putin zasługuje na określenie zbrodniarza wojennego - powiedział w Porannych Pytaniach Jerzy Szmit, prezes PiS w okręgu olsztyńskim. Gość Radia Olsztyn podał informację, że część...

Zamknij
RadioOlsztynTV