Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uhonorowano tych, którzy walczyli z systemem komunistycznym

Fot. W-M Urząd Wojewódzki

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczystość nadania Krzyży Wolności i Solidarności.

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr hab Karol Polejowski wyjaśnia główną ideę odznaczenia.

Krzyż Wolności i Solidarności w swojej podstawowej idei zawiera się w takim obowiązku Państwa Polskiego uhonorowania tych, którzy między latami 1956-1989 walczyli z systemem komunistycznym, czy to w ramach opozycji demokratycznej, czy w strukturach organizacji młodzieżowych, studenckich robotniczych czy rolniczych.

00:00 / 00:00

Naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie dr hab Karol Sacewicz podkreśla, że trzeba doceniać ludzi, którzy przeciwstawili się totalitarnemu systemowi.

Praca działaczy opozycyjnych, ich zaangażowanie tu nie było mniej narażone na represje. Aparat represji atakował, inwigilował, wprowadzał agentów, pozyskiwał agentów. Niszczył życie opozycjonistów tak samo w Olsztynie jak i na Pomorzu czy na Śląsku. Tu odbywały się jedne z najdłuższych strajków w początkach Solidarności.

00:00 / 00:00

Jednym z odznaczonych jest Kazimierz Witczak, który po wprowadzeniu stanu wojennego i zdelegalizowaniu Solidarności działał w Barcianach w obecnym powiecie kętrzyńskim.

Współpracowałem z federacją młodzieży walczącej w Kętrzynie, ponieważ ja mieszkam w Barcianach. Moja działalność polegała na wspomaganiu finansowym tej federacji, na organizowaniu patriotycznych zgromadzeń i kolportażu. Byłem ostro namierzany, moja żona była także przesłuchania.

00:00 / 00:00

Jedną z odznaczonych jest też Grażyna Szymańska, która w latach 80. pod pseudonimem „Japonka” działała w Kętrzynie w organizacji „Brygady Biało-Czerwone”. Była inwigilowana i trafiła do milicyjnego aresztu.

Kiedy trzymali mnie tam 48 godz. w piwnicach milicji to zrobili rewizję w naszym mieszkaniu. Wszystko było tak ukryte, że niczego nie znaleźli. Jeśli chodzi o przesłuchania to śmiesznie troszkę – osoby, które mnie przesłuchiwały, były oburzone, że mam tyle książek w domu i tyle musieli przeglądać, tak więc pracy mieli mnóstwo.

00:00 / 00:00

Poza Kazimierzem Witczakiem i Grażyną Szymańską Krzyżami Wolności i Solidarności odznaczeni zostali: Grzegorz Jasiński, Krystyna Karsznia, Ryszard Kosior, Zygmunt Łoś oraz – pośmiertnie – Ireneusz Jewiak.

Fot. W-M Urząd Wojewódzki

Fot. W-M Urząd Wojewódzki

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odznaczenia
Prezydent odznaczył Henryka Żuchowskiego Złotym Krzyżem Zasługi

Złoty Krzyż Zasługi otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Henryk Żuchowski, radny sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego z powiatu szczycieńskiego z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Prezydent spotkał się...

Zamknij
RadioOlsztynTV