Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa rekrutacja wolontariuszy do ogólnopolskiej akcji liczenia bocianów białych

Trwa rekrutacja wolontariuszy do ogólnopolskiej akcji liczenia bocianów białych. Akcja odbywa się regularnie co 10 lat, a jej celem jest zebranie danych służących potem w aktywnej ochronie bocianów.

Akcja polega na dokładnym ustaleniu liczby bocianów oraz ich piskląt w wybranej przez ochotnika gminie w Polsce. Wciąż jest sporo gmin do obsadzenia przez ochotników, przede wszystkim w centralnej i północno-wschodniej Polsce. Zachód oraz południe kraju są już praktycznie obsadzone w całości.

Jak podkreślił koordynator akcji Marcin Tobółka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wybraną gminę będzie trzeba objechać. Bardzo dokładnie sprawdzić każde gniazdo, a następnie zebrane informacje przesłać do ogólnopolskiej bazy danych.

Należy zgromadzić jak najdokładniejsze informacje, czyli jeżeli w gnieździe są młode, to ile tych młodych jest. Jeżeli jest strata lęgu, to wtedy najlepiej porozmawiać z osobami mieszkającymi bezpośrednio przy gnieździe. Ludzie zwykle wiedzą co się stało, czy była to strata na etapie jaj czy piskląt. Następnie nanosimy pozycje na mapę i razem z informacjami wpisujemy w specjalnie przygotowany internetowy formularz

– powiedział.

Wolontariuszem-obserwatorem może zostać niemal każdy. Bocian biały to ptak powszechnie znany w Polsce, więc nie powinno być żadnych problemów z jego identyfikacją. Do przeprowadzenia spisu będzie potrzebnych zaledwie kilka rzeczy.

Taka osoba musi mieć jakiś środek lokomocji, którym się będzie poruszać po terenie wybranej gminy. Jakiś sprzęt optyczny, na przykład lornetkę, aparat z teleobiektywem lub dobry telefon komórkowy. Ochotnik będzie potrzebował od jednego do około trzech dni, żeby skontrolować zadeklarowany przez siebie teren

– dodał koordynator akcji.

Ze względu na tegoroczny wcześniejszy powrót bocianów do Polski, spis zaplanowano pomiędzy ostatnim weekendem czerwca a 10 lipca. Czas jest wybrany nieprzypadkowo. W tym okresie młode bociany będą na tyle wyrośnięte, że ochotnicy bez problemu ustalą ich liczbę oraz stan zdrowia. Jednocześnie będzie jeszcze za wcześnie by młode mogły samodzielnie opuścić gniazdo, a to pozwoli uniknąć pomyłek w spisie.

Formularz zgłoszeniowy oraz szczegóły dotyczące spisu znajdziemy na stronie internetowej bocianiegniazda.up.poznan.pl.

Redakcja: A. Niebojewska za IAR

Więcej w bocian, Akcja, spis
Zbiórka krwi w Olecku. Jakie warunki trzeba spełnić?

W Olecku można oddać krew. Akcję organizuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Zbiórka krwi odbywa się w internacie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych przy...

Zamknij
RadioOlsztynTV