Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trudna sytuacja hodowców trzody chlewnej. Wiele gospodarstw w regionie zamknęło działalność

Nawet 230 gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej na terenie Warmii i Mazur zamknęło działalność w minionym roku. Przesądziło o tym kilka czynników.

Wśród nich są między innymi brak opłacalności, a także rosnące koszty produkcji i wymogi nakładane w związku z zagrożeniem ASF. Prezes Stowarzyszenia Rolników Indywidualnych Warmii i Mazur Beata Ignaczak mówi, że tak trudnej sytuacji nie było od lat. Za spadkiem liczby hodowców i producentów idzie spadek pogłowia, czyli sztuk świń w gospodarstwach.

00:00 / 00:00

Szacuje się, że obecnie jest ich niespełna 9 milionów. Były lata, kiedy Polska była liderem z wynikiem nawet 20 milionów sztuk trzody chlewnej.

Na trudną sytuację wpływa wiele spraw w tym wymogi unijne, które zmuszają producentów do nowych inwestycji. Profesor Wojciech Kozera kierujący Katedrą Trzody Chlewnej UWM w Olsztynie zauważa, że trudno jest podjąć działania inwestycyjne, kiedy przyszłość nie jest wiadoma, a sytuacja na rynku od dłuższego czasu nieopłacalna.

00:00 / 00:00

W województwie warmińsko-mazurskim, według danych z lipca minionego roku, jest niespełna 2 tysiące producentów trzody chlewnej. Najwięcej w powiatach działdowskim, nowomiejskim i iławskim. Zdaniem hodowców brak możliwości rozwoju gospodarstw jest związany z utrzymywaniem stref, w których – w związku z zagrożeniem ASF – obowiązują specjalne wymogi bioasekuracyjne.

Prezes Stowarzyszenia Rolników Indywidualnych Warmii i Mazur Beata Ignaczak przyznaje, że po rozmowach z wojewodą warmińsko-mazurskim odstrzał dzików był na wysokim poziomie, ale nie przełożyło się to na rygor weterynaryjny.

00:00 / 00:00

Rodian Pawłowski z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie potwierdza, że mniejsze gospodarstwa często zamiast dostosowywać się do wymogów bioasekuracji podjęły decyzję o zamknięciu. Więksi producenci utrzymali się na rynku, a niektórzy zwiększyli produkcję.

00:00 / 00:00

Według danych ODR obecnie ogniska wirusa ASF są w powiatach ostródzkim, działdowskim, iławskim, braniewskim, bartoszyckim i gołdapskim.

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dziki, region, Iława, Działdowo, inwestycje, Warmia i Mazury, Unia Europejska, Nowe Miasto Lubawskie, świnie, trzoda chlewna, hodowcy, producenci, Ośrodek Doradztwa Rolniczego, produkcja, ASF, opłacalność, koszty, towarzyszenie Rolników Indywidualnych, pogłowie, Katedrą Trzody Chlewnej UWM
Czy korupcja zagraża Unii? Kopernik sposobem na promocję regionu. Słuchaj Jeden na Jednego

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej. Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli: Piotr Cezary Lisiecki – Konfederacja - Ruch Narodowy Tomasz Osewski...

Zamknij
RadioOlsztynTV