Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Till”: czy Abel Korzeniowski będzie nominowany do Oscara?

20 stycznia do kin w całej Polsce trafi cieszący się wielkim rozgłosem w Stanach Zjednoczonych „Till”. Film miał premierę podczas American Film Festival we Wrocławiu. Scenariusz filmu oparto na prawdziwych wydarzeniach, które wstrząsnęły Ameryką. 

„Till” ma szansę uplasować się wysoko w Oscarowych rankingach. Autorem muzyki jest polski kompozytor Abel Korzeniowski, od 2006 roku pracujący w Hollywood. Korzeniowski to zdobywca Złotych Lwów za muzykę do filmu „Duże zwierzę” (2000), nominowany do Złotych Globów i Emmy. Do listy jego prestiżowych wyróżnień dołączyła teraz nominacja do nagrody Hollywood Music in Media (HMMA) za film „Till”. Także piosenka z tego filmu, „Stand Up”, w wykonaniu Jasmine Sullivan, otrzymała nominację do nagrody HMMA. Wyniki poznamy już 16 listopada. Być może w zbliżającym się oscarowym rozdaniu to właśnie Korzeniowskiemu przypadnie złota statuetka za muzykę.

Zachwyty krytyków i publiczności wzbudził również porywający występ Danielle Deadwyler, która zagrała zrozpaczoną matkę i niezłomną w walce o prawa człowieka kobietę. Ona także, podobnie jak Korzeniowski, wymieniana jest w kontekście oscarowych nominacji. W jednej z głównych ról zobaczymy też słynną Whoopi Goldberg.

Danielle Deadwyler udzieliła wywiadu portalowi Interia.pl, gdzie opowiedziała o istocie roli swojej roli.

Mamie Till, rozpoczynając po śmierci syna swoją walkę, nie wiedziała, że stanie się ikoną. Ze zwykłej kobiety i matki, przeobraziła się w kogoś, kto przeżywa żałobę na forum publicznym i głośno woła o prawdę i sprawiedliwość. Widzimy, jak rodzi się w niej siła, która dopiero później nabierze historycznego znaczenia i symboliki. Obserwujemy jej przebudzenie i przemianę. Przemianę kochającej matki w matkę-ikonę ruchu praw obywatelskich. „Till” pokazuje głęboki, ludzki wymiar tej walki. Myślę, że to właśnie jest najbardziej inspirujące dla widza. Pozwala nam spojrzeć na Mamie Till szerzej, bo ona może symbolizować walkę także innych wykluczonych grup społecznych, które domagają się równego traktowania i poszanowania swej elementarnej godności. Mamie Till może być symbolem zarówno emancypacji rasowej, jak i kobiecej

– mówi w rozmowie z Łukaszem Adamskim.

Rok 1955, Missisipi. Emmett Till, czternastoletni czarnoskóry chłopiec spędza wakacje u kuzynów z Południa. Nieświadomy skali napięć na tle rasowym, pozwala sobie na drobny żart w kierunku białej kobiety, którego tragicznym finałem staje się jego brutalne morderstwo. Matka Emmetta, Mamie Till, podejmuje heroiczną walkę o sprawiedliwość i przekuwa druzgocącą żałobę w działanie. Prawdziwa historia, która stała się symbolem oporu Afroamerykanów wobec walki z rasizmem.

Autor: Ł. Adamski/mat. prasowe
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film
Kręcony na Warmii i Mazurach „IO” nominowany do Europejskich Nagród Filmowych

Jerzy Skolimowski otrzymał nominacje do Europejskich Nagród Filmowych w kategoriach najlepsza reżyseria i europejski film roku za "IO". Wśród nominowanych do statuetek w innych kategoriach znaleźli...

Zamknij
RadioOlsztynTV