Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tegoroczne lato było rekordowo gorące. Od 30 lat nie zanotowano takiej średniej temperatury

Według naukowców z unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus, tegoroczne lato w Europie było wyjątkowo ciepłe. Zostały przekroczone, choć nieznacznie, rekordy temperatur z 2010 i 2018 roku.

Badacze przekazali, że średnia temperatura powietrza pomiędzy czerwcem a sierpniem była o 1 stopień Celsjusza wyższa niż w średnia w latach 1991-2020. Temperatury były wyższe o 0,1 stopnia od tych z 2010 i 2018 roku. Rejestr temperatur programu Copernicus sięga 1950 roku, ale jest porównywalny z danymi gromadzonymi od połowy XIX wieku. Sierpień 2021 roku na równi z sierpniem 2017 roku był trzecim najcieplejszym w historii.

Średnia temperatur z sierpnia obecnego roku była zbliżona do tej z lat 1991-2020, ale warunki na całym kontynencie kontrastowały ze sobą. W krajach śródziemnomorskich temperatury były rekordowo wysokie, na wschodzie wyższe od średniej, zaś na północy poniżej średniej.

Lato w tym roku stało się kolejnym kamieniem milowym w długoterminowym trendzie globalnego ocieplenia, w ramach którego emisje gazów cieplarnianych zmieniają klimat planety.

We wtorek grupy aktywistów – wskazał Reuters – wezwały, by zaplanowana na listopad konferencja ONZ w sprawie klimatu COP26 w Glasgow została przełożona. Sieć skupiająca ekologiczne organizacje Climate Action Network uzasadniła, że w rozmowach powinni wziąć udział delegaci z ponad 190 krajów, co jest niemożliwe z powodu pandemii COVID-19.

 

Źródło: PAP
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogoda, lato, rekord
Czekają nas przymrozki. Jaka pogoda w najbliższych dniach?

Synoptycy przewidują dzisiejszej nocy na Warmii i Mazurach przygruntowe przymrozki nawet do minus trzech stopni. Jak mówi dyżurny synoptyk stacji meteorologicznej w Białymstoku Maciej Maciejewski, takie...

Zamknij
RadioOlsztynTV