Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Targi Pracy i Edukacji w Olsztynie. „Każde ręce i zdolna głowa znajdą zatrudnienie”

Fot. M. Lewiński

Na targach, które odbyły się w Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie, wystawiło się kilkunastu czołowych pracodawców z regionu – w sporej części z Olsztyna i powiatu.

Firmy z Warmii i Mazur szukają pracowników i to nie tylko wykwalifikowanych. – to jeden z wniosków płynących z Targów Pracy przygotowanych przez regionalną komendę Ochotniczych Hufców Pracy i urząd pracy. Podczas otwarcia imprezy wojewódzki komendant OHP w Olsztynie Dariusz Rudnik przekonywał, że w tej chwili mamy do czynienia z „rynkiem pracownika”.

Każde ręce do pracy i każda zdolna głowa znajdzie zatrudnienie, o ile wyrazi taką chęć. Trzeba jednak zauważyć, że w większości przypadków nie jest możliwe przystąpienie do pracy „z marszu”. Korzystamy z coraz nowocześniejszych technologii i wykorzystujemy coraz więcej specjalistycznych maszyn.

00:00 / 00:00

Wiele firm deklaruje jednak, że są w stanie samodzielnie wyszkolić potencjalnego pracownika. Często nie oczekują nawet kierunkowego wykształcenia oferując kursy podstawowe.

Do nas może przyjść człowiek „zielony”. Przeszkolimy go i pokierujemy na odpowiednie kursy

– zapewniał Adrian Grigas z firmy Elektro-Energetyka Aleksandra Zduńczyka z Olsztyna.

00:00 / 00:00

W podobnym tonie wypowiedział się Tomasz Matusiak z Michelin Polska.

Szukamy ludzi z inicjatywą, potencjałem, także ludzi z twardymi kompetencjami: mechaników, automatyków i informatyków. Filozofia naszej firmy jest jednak taka, że my zawodów uczymy.

00:00 / 00:00

Przedstawiciele Michelin, jak i wielu innych firm, które wystawiały się na Targach Pracy i Edukacji, zapewniają, że młody pracownik, który przyjdzie do ich przedsiębiorstwa zarobi więcej niż najniższa krajowa.

W Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie pracowników szukała także spółka Polregio.

Potrzebujemy zarówno pracowników do utrzymania taboru kolejowego, czyli wykonywania przeglądów i napraw, jak również kierowników pociągów i nastawniczego. Wszystkiego nauczymy

– mówi Sebastian Marszał, naczelnik działu ds. technicznych, eksploatacji i utrzymania taboru.

00:00 / 00:00

Z ofertą do młodzieży wychodzą też służby mundurowe: policja, Służba Więzienna i Wojsko Polskie. Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami Ministra Obrony Narodowej liczba żołnierzy zawodowych ma wzrosnąć w Polsce do 250 tysięcy złotych. Dlatego wojsko prowadzi bardzo szeroką rekrutację.

Poszukujemy kandydatów już w szkołach średnich. Kandydata musimy bowiem, powiem po wojskowemu, wychować. On musi się nauczyć strzelać, rozumieć musztrę. Zapraszamy osoby niekarane, które ukończyły 18 lat i mają polskie obywatelstwo

– powiedział Radiu Olsztyn kpt. Łukasz Węglewski, oficer Wojskowego Centrum Rekrutacji w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Myślimy, że na rynku pracy będzie nam odpowiednio łatwiej, bo uczymy się technologi, która wchodzi w życie

– powiedział Emil, uczeń Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie.

Na rynek wchodzi więcej aut elektrycznych, są plany wprowadzenia elektrycznych ciężarówek lub dostawczaków. Będziemy mieli co robić

– dodał Adrian.

00:00 / 00:00

Starosta olsztyński Andrzej Abako podkreślał z kolei, że coraz więcej firm lokuje swoje siedziby w powiecie olsztyńskim.

Nawet na dzisiejszych targach jest przewaga firm z powiatu olsztyńskiego i są to same światowe marki produkujące na rynek europejski i światowy swoje produkty najwyższej klasy.

00:00 / 00:00

Targi Pracy i Edukacji zorganizowały Ochotnicze Hufce Pracy, Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie oraz Miejski i Powiatowy Urząd Pracy w Olsztynie.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w młodzież, praca, OHP, targi pracy
Praca zdalna i podwyżka minimalnego wynagrodzenia. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Audycja publicystyczna My, Wy, Oni, czyli spotkanie przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pracodawców. Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli: Jarosław Szunejko - przewodniczący rady wojewódzkiej OPZZ Rafał Laskowski...

Zamknij
RadioOlsztynTV