Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Targi Pracy i Edukacji w Olsztynie. „Każde ręce i zdolna głowa znajdą zatrudnienie”
Na targach, które odbyły się w Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie, wystawiło się kilkunastu czołowych pracodawców z regionu – w sporej części z Olsztyna i powiatu.
Firmy z Warmii i Mazur szukają pracowników i to nie tylko wykwalifikowanych. – to jeden z wniosków płynących z Targów Pracy przygotowanych przez regionalną komendę Ochotniczych Hufców Pracy i urząd pracy. Podczas otwarcia imprezy wojewódzki komendant OHP w Olsztynie Dariusz Rudnik przekonywał, że w tej chwili mamy do czynienia z „rynkiem pracownika”.
Każde ręce do pracy i każda zdolna głowa znajdzie zatrudnienie, o ile wyrazi taką chęć. Trzeba jednak zauważyć, że w większości przypadków nie jest możliwe przystąpienie do pracy „z marszu”. Korzystamy z coraz nowocześniejszych technologii i wykorzystujemy coraz więcej specjalistycznych maszyn.
Wiele firm deklaruje jednak, że są w stanie samodzielnie wyszkolić potencjalnego pracownika. Często nie oczekują nawet kierunkowego wykształcenia oferując kursy podstawowe.
Do nas może przyjść człowiek „zielony”. Przeszkolimy go i pokierujemy na odpowiednie kursy
– zapewniał Adrian Grigas z firmy Elektro-Energetyka Aleksandra Zduńczyka z Olsztyna.
W podobnym tonie wypowiedział się Tomasz Matusiak z Michelin Polska.
Szukamy ludzi z inicjatywą, potencjałem, także ludzi z twardymi kompetencjami: mechaników, automatyków i informatyków. Filozofia naszej firmy jest jednak taka, że my zawodów uczymy.
Przedstawiciele Michelin, jak i wielu innych firm, które wystawiały się na Targach Pracy i Edukacji, zapewniają, że młody pracownik, który przyjdzie do ich przedsiębiorstwa zarobi więcej niż najniższa krajowa.
W Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie pracowników szukała także spółka Polregio.
Potrzebujemy zarówno pracowników do utrzymania taboru kolejowego, czyli wykonywania przeglądów i napraw, jak również kierowników pociągów i nastawniczego. Wszystkiego nauczymy
– mówi Sebastian Marszał, naczelnik działu ds. technicznych, eksploatacji i utrzymania taboru.
Z ofertą do młodzieży wychodzą też służby mundurowe: policja, Służba Więzienna i Wojsko Polskie. Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami Ministra Obrony Narodowej liczba żołnierzy zawodowych ma wzrosnąć w Polsce do 250 tysięcy złotych. Dlatego wojsko prowadzi bardzo szeroką rekrutację.
Poszukujemy kandydatów już w szkołach średnich. Kandydata musimy bowiem, powiem po wojskowemu, wychować. On musi się nauczyć strzelać, rozumieć musztrę. Zapraszamy osoby niekarane, które ukończyły 18 lat i mają polskie obywatelstwo
– powiedział Radiu Olsztyn kpt. Łukasz Węglewski, oficer Wojskowego Centrum Rekrutacji w Olsztynie.
Myślimy, że na rynku pracy będzie nam odpowiednio łatwiej, bo uczymy się technologi, która wchodzi w życie
– powiedział Emil, uczeń Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie.
Na rynek wchodzi więcej aut elektrycznych, są plany wprowadzenia elektrycznych ciężarówek lub dostawczaków. Będziemy mieli co robić
– dodał Adrian.
Starosta olsztyński Andrzej Abako podkreślał z kolei, że coraz więcej firm lokuje swoje siedziby w powiecie olsztyńskim.
Nawet na dzisiejszych targach jest przewaga firm z powiatu olsztyńskiego i są to same światowe marki produkujące na rynek europejski i światowy swoje produkty najwyższej klasy.
Targi Pracy i Edukacji zorganizowały Ochotnicze Hufce Pracy, Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie oraz Miejski i Powiatowy Urząd Pracy w Olsztynie.
Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy