Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

T. Rzymkowski: w dzisiejszym świecie ta wiedza jest młodym ludziom potrzebna

fot. P. Getka

– Obserwujemy dynamiczny wzrost szczepień uczniów – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Od połowy grudnia można szczepić dzieci powyżej 5. roku życia.

W grupie wiekowej 5 – 11 lat poziom wyszczepienia w kraju wynosi nieco ponad 8 procent, w grupie wiekowej 12 – 28 sięga 57 procent.

– Wbrew pozorom, to dobry poziom – ocenił na antenie Radia Olsztyn wiceminister Tomasz Rzymkowski.

Mówimy o osobach, które mogły się szczepić od połowy ubiegłego roku, a osiągnęły w pół roku poziom średni w polskim społeczeństwie. Oczywiście, im młodsze dziecko, tym ten poziom zaszczepień jest mniejszy, ale on ustawicznie rośnie. Pamiętajmy, że jest to krótki okres. Są różne przesłanki medyczne, są różne przesłanki medyczne, bo to jest taki okres anginy. Natomiast obserwujemy dynamiczny wzrost szczepień.

Ministerstwo edukacji przekazało także, że zaszczepionych jest 87 procent polskich nauczycieli oraz ponad 90 procent pracowników uczelni wyższych.

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski przekonywał także w Porannych Pytaniach, że jest potrzeba położenia większego nacisku na naukę najnowszej historii Polski i świata. – Ten element programu nauczania jest na samym końcu i często brakuje czasu, żeby go zrealizować – przyznał gość audycji.

Ministerstwo edukacji kończy prace nad nowym przedmiotem, który będzie realizowany w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych. Historia i teraźniejszość w planach lekcji pojawi się 1 września bieżącego roku. Wiceminister Tomasz Rzymkowski ocenił, że w dzisiejszym świecie ta wiedza jest młodym ludziom potrzebna.

Potrzebna jest wiedza, dlaczego polska granica wschodnia oparta jest na Bugu, a zachodnia na Odrze i Nysie Łużyckiej. Dlaczego uważamy, że na świecie trwa wojna informacyjna i jak można się z wojną informacyjną, powiedziałbym „domowymi metodami”, rozprawić. Na czym polega krytyczna analiza źródeł.

Ministerstwo edukacji rozpoczęło też prace nad nowym przedmiotem dotyczącym przedsiębiorczości. To przedmiot biznes i zarządzanie, który ma zastąpić dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości. Będzie nauczany od 1 września 2023 roku.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Tomaszem Rzymkowskim

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nauka
Czy wróci zdalna nauka? Minister edukacji: sytuacja może się zmienić z dnia na dzień

Sytuacja może zmienić się z godziny na godzinę i z dnia na dzień, nie podejmujemy żadnych innych decyzji odnośnie szkół - powiedział minister edukacji i nauki...

Zamknij
RadioOlsztynTV