Elbląg, Aktualności, Aplikacja mobilna, Radio Elbląg, STYL i ZDROWIE, Regiony
Branża turystyczna o trendach Polaków na ten rok
Turcja, Grecja i Egipt – to najchętniej wybierane przez Polaków kierunki turystyczne. Podobnie będzie i w tym roku. Coraz częściej planujemy długie wyjazdy i robimy to z wyprzedzeniem.
Według Anny Ptak z Polskiej Izby Turystyki ten trend to efekt poszerzającej się oferty biur podróży i linii lotniczych.
Więcej jest choćby połączeń charterowych, które umożliwiają bezpośrednie dotarcie do celu. Poza tym dalekie podróże są bardziej dostępne cenowo dla polskiego turysty. W związku z tym biura podróży odnotowują bardzo duże wzrosty sprzedaży
– dodała.
Zdaniem ekspertów problemem jest jednak turystyka przyjazdowa. Polskę odwiedza mniej obcokrajowców niż przed pandemią koronawirusa.
Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Małgorzata Wilk-Grzywna powiedziała, że ich podróże stanowią 25 procent wycieczek po naszym kraju.
Większość cudzoziemców przyjeżdża do nas w celu odwiedzenia bliskich i znajomych. Inną motywacją jest wypoczynek, co stanowi 30 procent przyjazdów zza granicy, praca – 20 procent i zakupy – 8,5 procent
– podkreśliła.
Eksperci zwracają uwagę, że na turystykę w Polsce duży wpływ ma sytuacja geopolityczna. Informacje o nielegalnych migrantach przy granicy polsko-białoruskiej czy wojna w Ukrainie wystraszyły potencjalnych przyjezdnych.
Ich brak odczuwają zwłaszcza mieszkańcy województwa podlaskiego. Stąd pomysł na bon turystyczny dla osób, które spędzą w północno-wschodniej części kraju minimum trzy dni. Urząd Marszałkowski wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki dopracowuje szczegóły prawne. Dofinansowanie ma zacząć funkcjonować w tym roku.
Autor: IAR
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy