Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szef MON: ponad 13 tysięcy zgłoszeń do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

fot. P. Getka

Do tej pory do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zgłosiło się ponad 13 tysięcy osób. Takie dane podał wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.

Przyznał również, że w najbliższych tygodniach oczekuje wzrostu zainteresowania tą formą związania się z armią.

Liczymy, że tych zgłoszeń będzie więcej we wrześniu, w październiku i w listopadzie. Mamy przygotowane w tym roku 15 tys. miejsc. Jeśli będzie taka potrzeba, to wygospodarujemy więcej. Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej ludzi było przeszkolonych, żeby umiało posługiwać się bronią, żeby było dobrze zorganizowanych

– zadeklarował minister obrony narodowej.

Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła nowy rodzaj służby wojskowej – dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Mogą ją odbyć wszyscy, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej.

Dobrowolną służbę kandydat rozpoczyna od 28-dniowego szkolenia podstawowego. Wówczas poznaje zasady musztry, regulaminy wojskowe oraz uczy się podstaw posługiwania się bronią. Ten okres kończy się złożeniem przysięgi oraz wydaniem książeczki wojskowej.

Żołnierze, którzy nie zdecydują się na kontynuowanie szkolenia, zostaną przeniesieni do rezerwy. Pozostali trafią na trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym.

Na zakończenie tego okresu żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej będzie mógł złożyć wniosek o służbę zawodowa, terytorialną czy rezerwę aktywną.

Ochotnik w służbie dobrowolnej będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Obecnie to 4560 złotych brutto.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

Więcej w wojsko, żołnierz, żołnierze
Marcin Kulasek: sprzęt z Korei to wzmocnienie bezpieczeństwa regionu

Kupowanie broni w Korei Południowej jest dobrym rozwiązaniem – mówił w Porannych Pytaniach poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony, z którym rozmawiał Andrzej...

Zamknij
RadioOlsztynTV