Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szef KPRM: od dzisiaj wewnątrzkrajowe loty będą zawieszone

Fot. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Od dzisiaj wewnątrzkrajowe loty będą zawieszone – taką decyzję podjął premier Mateusz Morawiecki – przekazał w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że decyzja premiera zostanie potwierdzona na poniedziałkowym zespole zarządzania kryzysowego.

Dworczyk był pytany, czy rząd analizuje kwestię zawieszenia lotów wewnątrz krajowych.

Tak, od dzisiaj wewnątrzkrajowe loty będą zawieszone – taką decyzję podjął pan premier, ona dzisiaj zostanie zapewne przez pana premiera potwierdzona na zespole zarządzania kryzysowego, który zbierze się o 11.30

– odpowiedział.

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował też o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem. Ponadto zdecydowano o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób.

W ostatnich dniach zapadły też decyzje o zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

 

Autor: Grzegorz Bruszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Polska, samolot, zagrożenie, loty, koronawirus
Parlament Europejski zawiesił działalność. Karol Karski: posłowie wrócili do swoich państw

Parlament Europejski zawiesił swoją działalność od tego tygodnia – poinformował w Porannych pytaniach Radia Olsztyn europoseł PiS z Warmii, Mazur i Podlasia prof. Karol Karski. Kwestor...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV