Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Ostróda, Region, Regiony
Święto ziemniaka w Kraplewie. Producenci przygotowali 30 odmian jadalnych i skrobiowych
XV Mazurski Dzień Ziemniaka odbył się w Kraplewie niedaleko Ostródy. To święto, które promuje zdrowe odżywianie, lokalne produkty na bazie ziemniaka, a także jest podziękowaniem rolnikom za ich produkcję.
– Cieszymy się bardzo, że Kraplewo stało się w regionie stolicą ziemniaka – powiedział Bogusław Fijas, wójt gminy Ostróda, organizator święta ziemniaka.
To nie jest przypadek, że akurat tutaj odbywa się to wydarzenie. Szyldak, Kraplewo to miejsca, w których powstają nowe odmiany ziemniaków. Co roku właściciele spółki mogą się pochwalić kolejnymi nowymi odmianami. Przede wszystkim nie jesteśmy tutaj po to, żeby podziwiać nowe odmiany, ale jesteśmy po to, żeby się spotkać, zintegrować, uznać, że ziemniak króluje na polskich stołach i w gminie Ostróda
– podkreślił.
– Dobrze, że takie święto odbywa się i to jest od kilkunastu lat wielkie wydarzenie w naszym regionie – stwierdził Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych, kandydat PiS do Sejmu w okręgu elbląskim.
Każde działanie, które ma na celu popularyzację polskich produktów, jest bardzo dobre i wskazane. Chciałbym podziękować panu wójtowi za zaproszenie, ale także mieszkańcom, rolnikom z gminy Ostróda i powiatu ostródzkiego, którzy przyczynili się do tego, że to wydarzenie jest tak wyjątkowe. Widać tu wielu rolników, koła gospodyń wiejskich, wiele znajomych twarzy
– powiedział.
– Bardzo cieszę się, że mogę już 15. raz uczestniczyć w święcie ziemniaka i zaprezentować różne jego odmiany – mówił Grzegorz Kaszczyński, dyrektor Pomorsko-Mazurskiej Hodowli Ziemniaka z oddziału w Szyldaku.
Jesteśmy na tym wydarzeniu po to, aby promować polskie odmiany ziemniaków. Konkurencja zachodnia jest bardzo duża, ale nasze ziemniaki na naszych rynkach mają zdecydowanie lepsze walory zdrowotne
– dodał.
– Jest mi bardzo miło, że zostałem zaproszony na to święto – cieszył się Leszek Potorski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału ARiMR.
To święto podstawowego w Polsce warzywa, w którym duży udział ma Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a zwłaszcza pracownicy, którzy swoją pracą udowadniają i udokumentowują, że wspierają polskie rolnictwo
– zaznaczył.
Podczas święta ziemniaka zaprezentowano 30 odmian ziemniaków jadalnych i skrobiowych. Nie zabrakło występów artystycznych, wiejskiego jadła, odbył się również konkurs na wybór najsmaczniejszej odmiany ziemniaka.
Pierwszy Mazurski Dzień Ziemniaka odbył się w Kraplewie w 2007 roku.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: T. Owczarek
Redakcja: M. Rutynowski